dezenflasyon nedir? (Dezenflasyonist ne demek?)


dezenflasyon nedir? Sorunun cevabı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun açıklamasının ardından vatandaşlar arasında merak edilmeye başlandı. TCMB’nin Eylül ayında açıkladığı faiz kararı ile ekonomiye ilişkin açıklamalar yapıldı. Peki dezenflasyon nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı toplantısıyla enflasyonda düşüş yaşandı. Para Politikası Kurulu’nun (MPK) açıklamalarındaki “Dezenflasyon sürecinin başlaması öngörülmektedir” ifadesinin ardından birçok kişi “Dezenflasyonist nedir, ne anlama gelir?” diye sormaya başladı. Detaylar burada.

DEZENFİLASYON NEDİR?

dezenflasyon; Bu, fiyat artış hızının yani enflasyon oranının zamanla düştüğü anlamına gelir. Yüksek enflasyondan düşük enflasyona geçişte düşen enflasyon sürecini ifade eder.

dezenflasyon nedir?  (Dezenflasyonist ne demek?) - 1

PPK AÇIKLAMASINDA NE DEDİ?

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Enflasyonda gözlenen artışta; Jeopolitik gelişmelerin neden olduğu enerji maliyet artışlarının gecikmeli ve dolaylı etkileri, ekonomik temellerden uzak fiyat oluşumlarının etkisi ve küresel enerji, gıda ve tarımsal emtia fiyat artışlarının neden olduğu güçlü negatif arz şokları etkili olmaya devam etmektedir.

Kurul, küresel barış ortamını yeniden tesis etmeye ve sürdürülebilir fiyat istikrarını ve finansal istikrarı güçlendirmek için atılan ve kararlılıkla uygulanan adımlara kararlıdır. dezenflasyonist sürecin başlangıcını tahmin eder.

Ancak üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler, düşen dış talep nedeniyle ekonomik yavaşlamanın devam edeceğine işaret etmektedir.

Küresel büyümeye ilişkin belirsizliklerin ve jeopolitik risklerin arttığı bir dönemde, finansal koşulların destekleyici olması, sanayi üretimindeki ivmenin ve istihdamdaki artış eğiliminin sürdürülmesi açısından önem taşımaktadır.