Dev ABD bankalarının kârlarında düşüş


Büyük ABD bankaları JPMorgan Chase ve Morgan Stanley’deki net karlar, bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre düştü. JPMorgan Chase’in net geliri bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 28 düştü ve Morgan Stanley’nin net geliri yüzde 29 düştü.

ABD yatırım bankaları JPMorgan Chase ve Morgan Stanley, Nisan-Haziran bilançolarını yayınladı.

JPMorgan Chase’e göre, enstitünün bu yılın ikinci çeyreğindeki net geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 28 düşerek 8,6 milyar ABD dolarına geriledi. Banka, 2021’in ikinci çeyreği için 11.9 milyar dolar net gelir bildirdi.

Şirketin hisse başına kazancı da bu yılın ikinci çeyreğinde 2.76$’a düştü. Bankanın geçen yılın aynı döneminde hisse başına kazancı 3,78 dolardı.

JPMorgan Chase’in 2022’nin ikinci çeyreğine ilişkin geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1 artarak 30,7 milyar dolar oldu. Banka, 2021’in aynı döneminde 30,5 milyar dolar gelir elde etti.

JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon, bankanın ikinci çeyrek mali sonuçları hakkında yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin büyümeye devam ederken hem işgücü piyasası hem de tüketici harcamaları sağlıklı kaldığını söyledi.

Dimon, jeopolitik gerilimler, yüksek enflasyon, düşen tüketici güveni, faiz oranlarının ne kadar artacağına dair belirsizlik ve niceliksel sıkılaştırma ve bunun küresel likidite üzerindeki etkisinin Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle birleşerek küresel ekonomiyi olumsuz etkilediğini söyledi. olabilecek her şeye hazırlıklı olduklarını kaydetti.

MORGAN STANLEY’İN KARLARI VE KAZANÇLARI AZALDI

Morgan Stanley ayrıca net gelir ve satışlarının bu yılın ikinci çeyreğinde düştüğünü açıkladı.

Bankaya göre, enstitünün net geliri bu yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 düşüşle 2,5 milyar dolara geriledi. Geçen yılın aynı döneminde, kurum 3,5 milyar dolar net gelir elde etmişti.

Geçen yılın ikinci çeyreğinde 1,85 dolar olan bankanın hisse başına kazancı bu yılın aynı döneminde 1,39 dolara düştü.

Morgan Stanley’nin ikinci çeyrek satışları ise yıllık %11 düşüşle 13,1 milyar dolara geriledi. Bankanın geçen yıl Nisan-Haziran dönemindeki geliri 14,8 milyar dolardı.

Morgan Stanley CEO’su James Gorman, bankanın değişken bir piyasa ortamında sağlam bir çeyrek geçirdiğini söyledi.