DEAŞ’ın Musul’da esir aldığı 49 konsolosluk çalışanının kurtarılması film oldu


2014 yılında DEAŞ tarafından yakalanan 49 konsolosluk görevlisinin Irak’ın Musul kentinde MİT Başkanlığı tarafından düzenlenen operasyonda kurtarılmasını konu alan 49 filmin çekimlerine Kilis’te başlandı.

DEAŞ’ın Irak’ın Musul kentinde esir aldığı 49 konsolosluk görevlisinin MİT Başkanlığı tarafından düzenlenen operasyonda kurtarılmasını konu alan 49 film çekildi. bildiriyılında başladı. Filmin yapımcısı Mehmet Canpolat, yaşananları anlatmak istediklerini söyledi.

Film yapımcısı Mehmet Canpolat, bir yıldır üzerinde çalıştıkları 49 adlı filmi bir hafta önce çekmişti. bildiribaşladığını söyledi. Filmde yaşananları anlatmak için yola çıktıklarını söyleyen Canpolat, “Bazı destanlar anlatılmayı hak ediyor. Türk tarihi bu tür destanlarla doludur. Bir kısmı anlatılırken bir kısmı devletin kayıtlarında saklıdır, gerçekte ne olduğu kamuoyuna açıklanmamıştır. İşte biz burada bu destanlardan birinin üzerindeki sır perdesini aralamaya çalışıyoruz ve hem Türk halkına hem de tüm dünyaya “aslında ne olduğunu” anlatmak için yola çıktık ve 5 Temmuz 2022’de İstanbul’da “Motor!” dedik. ekiplerimiz İstanbul’da üç günlük çekimler bildiriÇekimlerimiz Kilis ve Gaziantep’te 5 hafta devam edecek. Filmimizin yapımını ben Mehmet Canpolat ve Sadi Canpolat, yapımcılığını CNP Film üstlendi.”

Başrollerde 5 oyuncu var

Yapımcı Canpolat, Hakan İnan’ın yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini İsmail Hacıoğlu, Hande Doğandemir, Sinan Tuzcu, Doğukan Polat ve Hasan Küçükçetin’in paylaşacağını da kaydetti. Canpolat, “Senaryoyu Barış Erdoğan ve İlker Arslan imzalıyor. Başrollerde İsmail Hacıoğlu, Hande Doğandemir, Sinan Tuzcu, Doğukan Polat, Hasan Küçükçetin ve Türkiye’nin dizi ve sinema sektörünün en önemli isimlerinden Kerem, konusu itibariyle arkadaş olmaktan her zaman gurur duyduğum usta oyuncu Kerem. Filmimizin Endişeleri: 11 Haziran 2014’te Musul’u ele geçiren DEAŞ savaşçıları, Musul’da halen faaliyet gösteren tek yabancı misyon olan Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu’nu pusuya düşürerek 49 Türk vatandaşını rehin aldı. rehinelerin Milli İstihbarat Teşkilatı’na kurtarılması görevi ve hemen ardından Milli İstihbarat Teşkilatı’nın kahraman üyeleri tarafından hazırlanan harekât planı uygulamaya konulur. Bu başarılı operasyon sonucunda 100 gün sonra 49 Türk rehine burnundan bile kanamadan kurtarılır. Neydi o? 100 günde ne oldu? Nasıl kurtarıldı? DEAŞ’ın bölgedeki en önemli ismi MİT tarafından nasıl etkisiz hale getirildi? Bu gerçeklerden ilham alarak süreci farklı bir dilde izleyiciye sunacağız. Filmimiz; Ocak 2023’te vizyona girecek. Filmimizle ilgili bu kısa bilgiyi gönderdikten sonra; Sizlerle bir şey daha paylaşmak istiyorum: Kendim ve tüm ekip arkadaşlarım, oyuncu arkadaşlarım, yönetmen ekibimiz, kısacası bu filmin yapımında emeği geçen herkes adına Türkiye halkına şükran borçluyum. Kilis ve Gaziantep. Filmimizin hazırlık saatine geldiğimiz andan itibaren bize kapılarını ve kalplerini açtılar. Bizi evimizde hissettirdiler. Onların moral desteği sayesinde mükemmel bir çalışma ortamı yakaladık. Bunun için Gaziantep ve Kilis halkına ve yetkililerine minnettarız. Filmin burada çekilmesinde bize destek olan ve desteğini esirgemeyen eski Belediye Başkanı Hasan Kara’ya teşekkür ediyorum.”

Basın toplantısına katılan Kilis Eski Belediye Başkanı Hasan Kara, filmin Kilis’te el değmemiş, keşfedilmemiş bir alanda çekildikleri için yapımcılara teşekkür ederek, “Türkiye Cumhuriyeti’nin güçleniyor olması, insanların ve insanlığın bilincindedir. düşmanlar. Filmi Kilis’te çekmek CNP filmi için küçük. Olabilir, Kilis açısından çok büyük bir adam. İstanbul, Hatay, Gaziantep’te film çekeceğim dersen Şanlıurfa ve Mardin ortaya çıkıyor. Ama Kilis görülmemeli. Kilis’in bu filmi burada çekmesi çok önemli. “Elbette bir film seti olacak. ortaya çıkmak. Devam filmi gelecek” dedi. – RAPOR