Dana ve kuzu karkasları için artan alım fiyatı


Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, dana ve kuzu karkaslarının alım fiyatını kilogram başına 2 lira artırdıklarını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Twitter hesabından dana ve kuzu karkaslarının alım fiyatını yorumladı.

Dana karkas alım fiyatını kilogram başına 2 lira artırdıklarını anlatan Kirişci, “Yetiştiricilerimiz bir kilo dana karkasını ikramiye ve desteklerle 96 liraya satabilecekler. Et ve süt tesisimiz maliyetlere göre piyasa fiyatlandırmasına katkı sağlayacaktır. Kuzu karkas alım fiyatını da 2 liret artırıyoruz. Kuzu karkaslarının kilo alım fiyatı 90 liradan 92 liraya çıkacak. Üreticilerimize hayırlı olsun.” ifadeleri kullanıldı.

Bakan Kirişci, diğer paylaşımında, 2022 destek kararnamesi kapsamında buzağılara hayvan başına 370 liradan verilen desteği 500 liraya çıkardıklarını, Türkiye genelinde suni tohumlama yoluyla doğan buzağılar için ek 200 lira ödeyeceklerini açıkladı.

Kirişci, bakanlığın üreme bölgesi olarak belirlediği 22 ilde buzağı başına ilave 100 lira olan desteği yüzde 100 artırarak 200 liraya çıkardıklarını vurgulayan Kirişci, şöyle konuştu:

22 ilde yetiştiricilerimize buzağı başına toplam 900 lira ödeme yapacağız. Türkiye genelinde koyun ve keçi yetiştiriciliğine verilen desteği 125 liradan 200 liraya yükseltiyoruz. Sürü yöneticilerine desteği 6.000 liradan artırıyoruz.” Türkiye genelinde yüzde 100 artışla şirket başına 12.000 lira. Bol şans.”