Daire ve kira artışlarına karşı yeni bir adım: Ofisler ev oluyor


SON DAKİKA HABERLERİ: Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı; 50 bin ofisin daireye dönüştürüleceğini açıkladı. Konut için uygun ofislerin dönüştürülmesi durumunda İstanbul’da 10.000, ülke genelinde ise 40.000 yeni daire arzı oluşturulacak.

Flaş Haber!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapılan değişikliği açıkladı.

Sonuç olarak;

1 Temmuz 2023 tarihine kadar, parseldeki toplam “konut kullanımı” yüzde 80’i geçmemek kaydıyla ticari konut parsellerinde meskûn veya ofis amaçlı kullanılan bağımsız bölümlerin daireye dönüştürülmesi mümkündür.

Böylece; Araştırmaya göre, sadece İstanbul’da konut ve ticari alanlarda satılamayan ve kiralanamayan yaklaşık 1,5 milyon metrekare, ülke genelinde ise 4 milyon metrekare ofisin yolu talep üzerine daireye çevrildi.

İSTANBUL 10 BİN ÜLKE 40 BİN YENİ KONUT TEKLİFİ

Bu durumda; Daireye uygun ofislerin dönüştürülmesi durumunda İstanbul’da 10.000, yurt genelinde ise 40.000 yeni daire arzı oluşturulacak.

Yönetmeliğe eklenen bir diğer madde ile de sağlık ve hareketliliği artırmak için parklarda, piknik alanlarında ve rekreasyon alanlarında betonarme temelsiz spor malzemeleri ile koşu ve yürüyüş yolları yapılmasına imkan sağlandı.

Başka bir kararname ile de doğalgaz boru hattı olan parsellerde yeni yapılan binalarda her bağımsız bölümün girişine kadar doğalgaz tesisatı zorunlu hale getirildi.

Bu, özellikle kalorifer ve sıcak su sistemi olan bazı yeni binalarda, doğalgaz tesisatının bina girişinde bırakılması ve dairelerin içine çekilmemesi nedeniyle, mutfak ocaklarında doğalgaz kullanılamama sorununu çözmektedir.

Yine mevcut binalarda katı veya akaryakıt sistemlerinde doğalgaza dönüştürme başvurusu yapılması durumunda, değişiklik izni alma zorunluluğu kaldırılarak, bazı bürokratik işlemler basitleştirilmiş ve tadilat nedeniyle tadilata uyulmama sorunu ortadan kalkmıştır. bazı binalardaki eksiklikler giderilir.