Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Mir Kart açıklaması: Yarın görüşme yapacağız


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın Mir ödeme sistemi nedeniyle Türkiye’ye yönelik yaptırımları tehdit eden bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mir Kart ile ilgili atılacak adımları gözden geçirdiklerini belirterek, “Alternatifler üzerinde çalışılıyor. Yarın İstanbul’da arkadaşlarımı toplayacağım. Nihai kararımızı vereceğiz” dedi.

ABD’nin Rusya’nın Mir adlı yerel ödeme sistemine bağlı Türk bankalarına odaklanmasının ardından İş Bankası ve DenizBank başvuruyu askıya aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi geçen hafta Mir ödeme sistemini kullanan finans kuruluşlarına yaptırım uyarısı yaptı. Mir sisteminde bu iki özel bankaya ek olarak üç kamu bankası bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin ardından New York’ta Türkevi’de gazetecilerle yaptığı görüşmede konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Bu kartlarla ilgili en önemli nokta sözde Mir kartıdır. Bu, bizimle Rusya arasında bir adımdı. Bu konuda atılması gereken adımları meslektaşlarımızla birlikte gözden geçiriyoruz. İnşallah adımlarımızı buna göre atacağız. Elbette başka bir alternatifimiz var, ancak bütün sorun bu yaptırımların farklı versiyonları olması ve tabii ki dostlukla ya da ekonomik ilişkilerimizin düzenlenmesiyle tam olarak uyuşmaması.

“SON KARARI TOPLANTIDA VERECEĞİZ”

Şimdi ne yapacağız? Alternatifler neler olabilir; Bu alternatiflerle ilgilenen meslektaşlarımın toplantıları var. Bu toplantılardan sonra Cuma (yarın) tüm ilgili arkadaşlarımı İstanbul’da bir araya getirmeyi umuyorum. Onlarla bir toplantı yapıp son kararımızı burada vereceğiz” dedi.