Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Gaziantep ve Mardin’deki kazalara ilişkin açıklama


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep ve Mardin’de 36 kişinin hayatını kaybettiği trafik kazalarını anlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kazaların tüm boyutlarıyla araştırıldığını belirterek, “Soruşturmalar sonucunda failler hakkında gerekli tedbirler alınacaktır.” : “En büyük zorluk ekonomi.” Erdoğan, desteksiz mısır alım fiyatının ton başına 5.000 700 TL olarak belirlendiğini de açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, üç haftalık aradan sonra Beştepe’de toplandı.

Yaklaşık 2 saat 45 dakika süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

GAZİANTEP VE MARDİN’DE YOL KAZALARI

“Gaziantep ve Mardin’de meydana gelen trafik kazalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Gaziantep ve Mardin’deki kazalar tüm boyutlarıyla incelenmiştir. Soruşturma sonucunda failler hakkında gerekli tedbirler alınmaktadır. Benzer kazaların tekrarlanmaması için başta yol ve araç güvenliği olmak üzere her alanda gerekli önlemleri hızla hayata geçireceğiz.

“EYLÜLÜN İLK HAFTANINDA BALKAN TURU YAPACAĞIM”

Eylül ayının ilk haftasında 3 ülke üzerinden bir Balkan turuna çıkacağım.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI

Dünyanın en önemli kriz meselesi olan Ukrayna-Rusya savaşı, ülkemizi ve tüm insanlığı etkileyen sonuçları olan yansımalarıyla devam ediyor. Türkiye olarak bu savaşı engellemek ve barışla bitirmek için her türlü çabayı gösterdiğimize herkes tanıklık ediyor. Tahıl krizini önleyecek bir mekanizma kurmak da bizim çabalarımızla mümkün oldu. Rusya ve Ukrayna’nın dünya tahıl üretiminin üçte birinden fazlasını ürettiği göz önüne alındığında, dünyaya sadece Ukrayna tahılının ülkemiz üzerinden sevk edilmesi insanlık için kritik bir gelişmedir.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Son zamanlarda ülke ve millet olarak bizim için en büyük zorluğun ekonominin faiz, kur ve enflasyon denklemleri ile test ettiğimiz bu alanı olduğu bir gerçektir. Dünyadaki gelişmeleri ve ülkemizin gücünü göz önünde bulundurarak, ekonomimizi yok etme tehdidi gibi açık ve menfur bir saldırı ile karşı karşıya kaldığımız 2018 yılından itibaren bu alandaki yeni programı uygulamaya başladık. Adım adım ekonomide köklü bir dönüşüm gerçekleştirdik. Ülkemizin yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla vererek büyümesi esasına dayanan bu programı anlamak biraz zaman aldı.

Bugün itibariyle tüm dünya yüksek enflasyon gerçeği ve işsizlik tehdidi ile mücadele etmektedir. Türkiye ise tarihinin en yüksek üretim, ihracat ve istihdam seviyelerine ulaşan kendi ekonomik modeli sayesinde bu iki tehdidin en yıkıcısını aşmayı başarmıştır. Elbette enflasyon rakamlarımızın nominal olarak çok yüksek olması üzücü. Ancak burada, enflasyon seviyesinin bir bütün olarak ekonomi üzerindeki sonuçlarına dikkat etmek özellikle önemlidir. Tüm kesimlerin gelir düzeyini artırarak enflasyon rakamlarının çalışanlarımızın hayatları üzerindeki olumsuz etkisini ortadan kaldırmaya çalışırken, enflasyonu düşürücü tedbirler de alıyoruz. Türkiye ise tarihin en yüksek üretim, ihracat ve istihdam seviyelerine yaklaşarak gerçekten yıkıcı güçlerin üstesinden gelmeyi başarmıştır.

“ENFLASYONA KARŞI EYLEM ALDIK”

Enflasyon rakamlarımızın nominal olarak yüksek kalması üzücü. Enflasyon rakamlarının insanımızın yaşamına olumsuz etkisinin tüm kesimlerinin gelir düzeyini yükseltmeye çalışırken, enflasyonu düşürecek önlemler de alıyoruz. Bugün tanık olduğumuz enflasyon, küresel gelişmelerin tetiklediği dengesiz fiyat hareketlerinin bir sonucu olarak maliyet kaynaklı enflasyondur. Türkiye’nin faiz oranlarını yükseltmesine değil, yatırımı, istihdamı, üretimi, ihracatı ve cari fazlayı artırması gerekiyor. Yarım asrı aşkın süredir oynanan oyunlarla Türkiye’nin bir sıcak para kolonisine dönüştürülmesine izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımıza ve iş camiasına tek isteğim kendi ülkelerine ve dolayısıyla kendi paralarına güvenmeleridir. Artık paranızın değerinden endişe duyuyorsunuz diye forex ve altına yönelmeniz için bir neden yok. Halen döviz ve altı birikimlerini muhafaza eden vatandaşlarımızı, oradaki gelirlerini de teminat altına alan Türk lirası mevduata dönmeye davet ediyorum. Önümüzdeki yılın ilk aylarından itibaren, özellikle yaşam pahalılığı ile mücadele olmak üzere, tasarruf programımızın olumlu etkileri daha da yoğunlaşacaktır. Bizim ekonomik modelimizde yatırım yapan, çalışan ve ticaret yapan kazanacak. Devlet ve bütçe gelirleriyle kazanıyor.

Mısır satın alma fiyatını açıkladı

Mısır yetiştiricilerimizle güzel bir haberi paylaşmak istiyorum. Toprak Mahsulleri Ofisimiz (TMO), hasat zamanı yaklaşan mısır alım fiyatını desteksiz olarak ton başına 5.700 lire olarak uygulayacaktır.”