Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan enflasyon mesajı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin küresel ekonomik krizi fırsata çevirmede en başarılı ülke olduğunu söyledi. Erdoğan, ücretleri enflasyonun üzerine çıkararak enflasyonun toplumsal etkisini sınırladıklarını da belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen Dış Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni’nde konuştu.

HİZMET SÖZLEŞMESİ HEDEFİ 75 MİLYAR DOLAR

Erdoğan’ın açıklamalarının manşetleri şöyle:

(Uluslararası satın alma) Ülkemizin bu büyük pastadaki payını ilk etapta 75 milyar dolara çıkarmak için birlikte çalışmalıyız. İnşaat, küresel ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerden biri olsa da, şirketlerimizin ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam etmesinden memnuniyet duyuyoruz.

“TÜRKİYE SON 20 YILDA OTOYOLU, HAVA VE DEMİRYOLU ALT YAPISINI KAPSAMLI YENİLEDİ”

Salgın döneminde gelişmiş ülkelerde altyapının zayıf kalmasını, önümüzdeki dönemde yapılması gereken büyük yatırımların habercisi olarak görüyorum. Türkiye, son 20 yılda karayolu, hava ve demiryolu altyapısını temelden yeniledi. Türkiye, gelişimini desteklemek için enerji ihtiyacını barajlar ve diğer yatırımlarla karşılamıştır.

“YÖNETMELİKLER YÖNETMELİKTİR”

Özellikle yurtdışındaki işçilerin sorunlarıyla ilgili olarak arkadaşlarıma, özellikle Başkan Yardımcısı Fuat Oktay’a, bazı hukuk firmalarının haklarını alıp bir hile ile geri vermek istercesine fırsat verme çabalarını anlatıyorum. ya da tedavi.Bu adımı geçeceğiz.Diğer sorun kontrol noktası. Bu konuda bakanımız bu adımı bakanlıktan bir an önce atmalı ve ortaya çıkmasını sağlamalıdır. Kimsenin kimliği umurumuzda değil, umursadığımız tek şey ülkemize katkınız.

“KÜRESEL KRİZİ FIRSATLARA KULLANMADA EN BAŞARILI ÜLKEYİZ”

Dünya ekonomisindeki dengesizliklerin ülkemiz üzerindeki etkisinin hepimiz farkındayız. Türkiye, küresel ekonomik krizi fırsata çevirmede en başarılı ülkedir. Enflasyon, faiz, kur gibi sorunlarımız var ama elimizdeki fırsatlar ve önümüzdeki fırsatlar o kadar büyük ki, bunlara tutunursak ülkemize zarar veririz. Bazıları Türkiye’de üretimin bittiğini söylüyor. Bu doğru mu? Tarımda çok iyi üretim yaptığımız bir dönemde yaşıyoruz. Başarılı bir turizm sezonu geçirdik. Mavi yakalılardan memurlara kadar her kesimden vatandaşın gelir kayıplarını enflasyonun üzerinde artışlarla telafi ederek enflasyonun etkisini sınırladık. Başta bakkaliye olmak üzere temel malların fiyatlarındaki fiili artış ile Avrupa’da insanların sokaklara çıkmaya başladığı ücretlerdeki artış arasında o kadar büyük bir uçurum var ki.

“ÜLKEMİZİN HEDEFLERDEN ÇIKARILMASINA İZİN VEREMEZİZ”

Demokrasi ve kalkınmada asırlık atılım yapan ülkemizin yeniden hedeflerinden saptırılmasına izin vermemeliyiz. Son dönemde yaşanan banka kredi sorunlarının kaynağı kemer sıkma programımız değil, finans sektörü ile reel sektör arasındaki geçici yaklaşım farklılığıdır. (Finans sektörü ile reel sektör arasındaki fark) Bunun üretime ve istihdama dayalı büyümeyi desteklemek için geniş bir uzlaşmaya yol açacağına inanıyorum.”