Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tarım Kredi marketlerinde sığır eti indirimini açıkladı


Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarım kredi birliklerinin yüzde 30-35 indirimli sığır eti satışına başlayacağını söyledi. Erdoğan, şeker ve un gibi 30-40 çeşit ürünün bu pazarlarda hızla azaldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapımı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin (HES) Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış töreninde konuştu.

YUSUFELİ BARAJINDA BİTTİ

İlsu Prof. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deriner, Ermenek, Borçka, Batman ve Obruk gibi yüksek verimli hidroelektrik santrallerini ülkeye kazandırdıklarını belirterek, “Günde yaklaşık 1,9 milyar kilovatsaat katkı sağlayacak olan en yüksek barajımız Yusufeli, Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesi tamamlanmak üzere.” .

Erdoğan, hidroelektrik potansiyelini daha hızlı harekete geçirmek için 2003 yılında bu alanda özel sektör yatırımlarının önünü açarak tarihi bir adım attıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:

Hidroelektrikten elektrik üretim kapasitemizi kısa sürede 2,5 kat artırarak 44 milyar kilovat saatten 110 milyar kilovat saate çıkardık. Halihazırda ülkemizin toplam kurulu gücünün üçte biri hidroelektrik enerjidir.Ülkemizde her 3 lambadan biri su kaynaklarımızdan gelmektedir.Üçüncü sırada yer aldığımız hidroelektrik santralimize 34 yeni santral daha ekliyoruz. 653 kilovat saat kurulu güce ve 6 yılda amorti ettiği yıllık 2,3 milyar kilovat saat enerji üretim kapasitesine sahip kamu-özel sektör ekonomimize daha uzun yıllar değer katmaya devam edecektir.”

Erdoğan, bugün açılışı yapılanlar ile birlikte son 20 yılda 605 yeni hidroelektrik santralini ülkemize kazandırarak toplam 730 hidroelektrik santrali getirmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

“SU OLAN KİM medenidir”

Erdoğan, kendi hükümetinden önce bu sayının sadece 125 olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Sulama ve içme suyu amaçlı olanlarla birlikte toplam 930 barajımız var. Ülkemizin toplam su depolama kapasitesini 180 milyar metreküpün üzerine çıkarmamız sayesinde en kurak mevsimlerde bile susuzluk hissetmiyoruz. Elbette kurduğumuz hidroelektrik barajların önemli bir kısmı şehirlerimize içme suyu sağlıyor ve sulama amaçlı kullanılıyor.370’e çıkardığımız santraller ile Türkiye’nin üçte ikisini karşılayacak yatırımlara imza attık. toplam nüfusu 4,9 milyar metreküp olan ülkemiz sağlıklı ve sürekli içme suyuna sahiptir. Suyun medeniyet olduğunu hep söylemişimdir. Denizin altına döşediğimiz borularla KKTC’ye su getirdik ve sınırları aştık.

SAVAŞ ETİNDE İNDİRİM

Tarım kredi birliklerine talimat verildiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Piyasalarda vatandaşlarımızı sıkıntıya sokanlar, tarım kredi birliklerinden talimat aldılar. Koyun ve kuzu etinde bundan sonra yüzde 25 indirim, biz buna başladık. Bu sabah Tarım Kredi Birliği başkanıyla görüştüm. Bakanım zaten olması gerekenden bahsetmiş.Sığırda yüzde 30.35’e varan indirimle satışa başlıyoruz.Tabii ki bildiğiniz gibi koyun ve kuzuya ülkemizin her yerinde bakılmıyor.Örneğin büyükbaş hayvan daha kabul edilebilir. Şimdi bunları büyükbaş kesimden piyasaya çıkarsak özellikle yüzde 30-35 indirimle başlasalar benim vatandaşım ne yapacak onunla, alışacak. Piyasaların dengesini bozan bunlar da rayına oturacak” dedi.

“TARIM KREDİSİ 30-40 ÇEŞİT ÜRÜNDE HIZLI İNDİRİM YAPILIYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de tarım kredi birlikleri bünyesinde özel sektör piyasaları dışında 1300 piyasa olduğuna dikkat çekti.

Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatifleri marketlerinde sadece et ürünlerinde değil, çeşitli ürünlerde de indirim uygulanacağını belirterek, “Agrarkredit şeker, buğday, un, zeytinyağı ve özellikle ayçiçeği gibi diğer ürünlerini hızla azaltacak. yağ 30-40 çeşit ürün. İşte direktifimiz: “Kâr için çalışmayacaksınız, vatandaşımı ancak başabaş noktasında koruyacaksınız. Şimdi tarım kredi birliği bu konudaki çalışmalarını hızlandıracak” dedi.