Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sinsi saldırıların son kurşunu ekonomimizi vurdu


Cumhurbaşkanı Erdoğan, sermaye finansmanı strateji belgesinin lansmanında yaptığı konuşmada, “Sinsi saldırıların son kurşunu ekonomimize isabet etti” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe ofisinde yapılacak öz sermaye finansmanı strateji belgesinin sunumuna katıldı.

Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“Küresel ekonomik krizin tüm ülkeleri derinden etkilediği bir dönemden geçiyoruz. Türkiye, yaşadığı siyasi ve ekonomik krizlerle kendisini diğer ülkelerden ayırmıştır.

Son 8-9 yılda Türkiye’yi kontrol edilemez kılmak için komplodan darbeye kadar her şeyi denediler. Bu sinsi saldırıların son kurşunu ekonomimize atıldı. Tuzaklara karşı verdiğimiz mücadele bizi daha güçlü kıldı. Enflasyonu yenerek Türkiye’nin yüzyılını birlikte inşa edeceğiz.

Küresel ekonomik kriz tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Finans sektörü en çok etkilenen alanlardan biridir. Ekonomik büyümenin lokomotifi olması gereken finansal sistem üzerine düşen görevi yapamıyor. Finans sektörünün diğer sektörleri beslediği bir yapı, yerini diğer sektörlerin fon desteği aldığı sağlıksız bir yapıya bırakmıştır.

Yeni bir finansal mimari arayışı ivme kazanıyor. İnsana dayalı olmayan bir ekonomik yapı sürdürülebilir değildir. Küresel finansal mimarinin insan ve etiğe dayalı olduğu yeni bir model geliştirmek önemlidir. Yeni bir finansal mimari üzerindeki çalışmaları birçok yönden desteklemeye devam edeceğiz.

Öz sermaye finansman sistemi paylaşmayı, üretmeyi ve manevi değerleri ön planda tutan finansal araçlardan biridir. Öz sermaye finansmanının yıldızı, risk paylaşımı ve etik üzerine yaptığı vurguyla giderek daha fazla parlıyor. Türkiye ekonomik modelinin başarısında finansal sistemimizdeki alternatif araçlar ve ürün çeşitliliğinin geliştirilmesi önemli rol oynamaktadır.

Öz sermaye finansmanının potansiyelinin ve hak ettiği yerin çok gerisinde kaldığını üzülerek söylüyorum. Türkiye gibi insanların dini hassasiyetlerinin yüksek olduğu bir ülkede, öz sermaye finansman sisteminin hak ettiği yerden geri gelip gelmediği incelenmelidir. Risk bankası adı risk sermayesi olarak değiştirilebilir.