Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küresel finansal enstrümanların kurduğu tuzakları kaldırdık


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomideki gelişmelere ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, “Kendi benzersiz ekonomik modelimizi yarattık” dedi. Aldığımız önlemler sayesinde küresel finansal araçların ülkemizde kurduğu tuzakları ortadan kaldırdık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Dolmabahçe ofisinde Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Paradigmalar Zirvesi’ne hitap etti.

“İŞİMİZ BİZİM İÇİN YENİ BİR YOL ALIYOR”

Erdoğan’ın açıklamalarının manşetleri şöyle:

“Her küresel kriz, yaklaşımımızın ne kadar doğru olduğunu teyit etti. Yaptığımız şey Amerika’yı yeniden keşfetmek değil. Görevimiz, dünyadaki ve bölgemizdeki gelişmeleri olabildiğince doğru analiz ederek kendimize yeni bir yol göstermekti. Salgınla başlayan ve savaşla genişleyen küresel ekonomik kriz karşısında direncimizle doğru yolda olduğumuzu gösterdik.

“ÜLKEMİZİN NİHAİ SENARYO SENARYOSU EKONOMİK YIKIM ÜZERİNDE”

Bunu açıkça itiraf etmek isterim; Ülkemize haksız yere uygulanan siyasi ve ekonomik yaptırımlar bizi bu yola girmeye zorlamıştır. Kendimizi bu tuzaklardan kurtarmak için ekonomi politikalarımızı ayırdık. Kendi benzersiz ekonomik modelimizi yarattık. Türkiye yeni bir cumhuriyete geçiş sürecinde en büyük zorluklarla ekonomik politikalarını şekillendirmede karşılaşmıştır. Ülkemiz için senaryoların son sahnesi ekonomik yıkım üzerine kuruludur. Aldığımız aksiyonlar sayesinde küresel finansal enstrümanların ülkemizde kurduğu tuzakları bertaraf ettik. Elbette bu süreçte aldığımız yaralar var. Döviz kuru işlemlerinden kaynaklanan sorunları alternatif yöntemlerle çözdük.”