Cumhurbaşkanı Erdoğan: Küresel ekonomik krizi fırsata çevirmede en başarılı ülkeyiz


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin küresel ekonomik krizi fırsata çevirmede en başarılı ülke olduğunu söyledi. Erdoğan, “Enflasyon, faiz, kur gibi sorunlarımız var ama elimizdeki fırsatlar ve önümüze çıkan fırsatlar o kadar büyük ki, bunlara bağlı kalırsak ülkemize zarar veririz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen Dış Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni’nde konuşuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarının manşetleri şöyle:

(Uluslararası satın alma) Ülkemizin bu büyük pastadaki payını ilk etapta 75 milyar dolara çıkarmak için birlikte çalışmalıyız. İnşaat, küresel ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerden biri olsa da, şirketlerimizin ülkemizi başarıyla temsil etmeye devam etmesinden memnuniyet duyuyoruz.

“TÜRKİYE SON 20 YILDA OTOYOLU, HAVA VE DEMİRYOLU ALT YAPISINI KAPSAMLI YENİLEDİ”

Salgın döneminde gelişmiş ülkelerde altyapının zayıf kalmasını, önümüzdeki dönemde yapılması gereken büyük yatırımların habercisi olarak görüyorum. Türkiye, son 20 yılda karayolu, hava ve demiryolu altyapısını temelden yeniledi. Türkiye, gelişimini desteklemek için enerji ihtiyacını barajlar ve diğer yatırımlarla karşılamıştır.

“YÖNETMELİKLER YÖNETMELİKTİR”

Bilhassa yurtdışındaki işçilerin sorunlarıyla ilgili olarak arkadaşlarıma, özellikle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, bazı hukukçuların yeni Meclis’te haklarını alıp, aldatıyormuş gibi iade etme ve yasal düzenlemeler yapma çabalarını anlatıyorum. Bu adımı atacağız.Diğer sorun yön noktası. Bu konuda bakanımız bu adımı bakanlıktan bir an önce atmalı ve ortaya çıkmasını sağlamalıdır. Kimsenin kimliği umurumuzda değil, umursadığımız tek şey ülkemize katkınız.

“ENFLASYON, FAİZ VE DÖVİZ SORUNLARIMIZ VAR AMA…”

Dünya ekonomisindeki dengesizliklerin ülkemiz üzerindeki etkisinin hepimiz farkındayız. Türkiye, küresel ekonomik krizi fırsata çevirmede en başarılı ülkedir. Enflasyon, faiz, kur gibi sorunlarımız var ama elimizdeki fırsatlar ve önümüzdeki fırsatlar o kadar büyük ki, bunlara tutunursak ülkemize zarar veririz. Bazıları Türkiye’de üretimin bittiğini söylüyor. Bu doğru mu? Tarımda çok iyi üretim yaptığımız bir dönemde yaşıyoruz. Başarılı bir turizm sezonu geçirdik” dedi.