Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Et fiyatlarında indirim


Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarım kredi birliği pazarlarında dana etinde yüzde 30-35 indirimli satışların başlayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, inşaatı DSİ tarafından tamamlanan tesislerin ortak açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşaatı tamamlanan 34 hidroelektrik santralinin yatırım maliyetinin 16 milyar liraya ulaştığını söyledi. Erdoğan, “Bu santraller ülkemize yıllık 2,7 milyar liralık ekonomik fayda getirecek” dedi.

”YUSUFELI BARAJI TAMAMLANACAK”

Erdoğan’ın açıklamalarının manşetleri şöyle:

“Su, dünyamızın ve insanoğlunun en değerli kaynaklarından biridir. Yaşanmaya değer bir çevre için gerekli olan su kaynakları kuraklığı önler. Tüm canlılar için yaşam kaynağı olan her bir damla suyun değerini çok iyi bilmeliyiz. Su yenilenebilir bir kaynaktır. Türkiye gibi kaynakları kısıtlı bir ülke için, hidroelektrik üretimi sayesinde ülkede kalan paranın kalkınma planlarında kullanılması önemlidir. Bu yatırımlardan sorumlu kamu kurumunun yanı sıra özel sektörü de hidroelektrik santraller kurmaya yönlendirdik. Ülkemize yüksek kapasiteli hidroelektrik santraller kazandırdık. Yusufeli Barajı da tamamlanma aşamasına gelmiştir. Hidroelektrik potansiyelimizi daha hızlı harekete geçirmek için tarihi bir adım attık. Hidroelektrik üretim kapasitemizi 2,5 kat artırarak 110 milyar kilovat saate çıkardık.

“TOPLAM BARAJ SAYIMIZ 930 BULUNDU”

Bugün dünyada 9. olan hidroelektrik santralimize 34 yeni santral daha ekliyoruz. Kamu-özel sektör ortaklığında çalışan 34 hidroelektrik santralimiz, yıllık 2,3 milyar kilovat saat enerji üretim kapasitesine sahiptir. Bu santraller ülkemize yıllık 2,7 milyar lira ekonomik fayda getirecek. Bugün açılışını yapacağımız santrallerle birlikte son 20 yılda 605 yeni hidroelektrik santralimizi ülkemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Bu sayının bizden önce sadece 125 olduğunu hatırlatmak zorundayım. Toplam baraj sayımız 930’a ulaştı. En kurak mevsimlerde bile artık susuzluk hissetmiyoruz.

”HAYVANCILIK TARIM KREDİSİ’NDE YÜZDE 30-35 İNDİRİM”

Piyasalarda vatandaşlarımıza sıkıntı yaşatanlar Tarım Kredi Birliği komisyonunu kabul etti. Koyun eti ve kuzu eti için yüzde 25 indirim getirdik ve sığır eti için yüzde 30-35 indirimle başlıyoruz. Bu aynı zamanda piyasaların dengesini bozanları da dengeleyecektir. Zeytinyağı, ayçiçek yağı ve 20-30-40 çeşit ürünler hızla azalır. Talimatımız, kâr için değil, başa baş noktasında çalışmanızdır. Tarım Kredi Birliği bu konuda çalışmalarını hızlandıracak” dedi.