Civan Canova by Rose Shadow Açıklaması


Dergi Haberleri

‘Çiçek Taksi’, ‘Paramparça’, ‘Karadayı’ ve ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ Oyuncuyu popüler projelerden tanıyoruz: Civan Canovakolundaki ağrı nedeniyle gittiği hastanede yapılan MR sonucu ciğerlerinde kitle tespit edildiğini söyledi.

Ünlü oyuncu 67 yaşında hayatını kaybetti.

Gazeteci Arif Hür’ün özel raporuna göre; oyuncular ve sunucular gül gölgesiBir Zamanın Fenomen dizisi Çiçek Taksi’de sevgilisini oynayan Civan Canova’nın vefatının ardından sessizliği bozdu.

“Beyefendi ve kibar bir adamdı”

makalesinde gül gölgesiArif Hür, “Civan Canova’nın ani ölümüyle en çok üzülenlerden biri de hiç şüphesiz 3 yıldır ‘Çiçek Taksi’ dizisinde aynı seti paylaşan Gül Gölge.

Civan Canova’nın ölümünün ardından Gölge, “Üç yıl boyunca aynı seti paylaştık. Çok farklı bir ruhu vardı. Bir beyefendiydi ve çok arkadaş canlısıydı. Bana dünyayı fazla ciddiye almıyormuş gibi geldi.

Sadece çok değerli bir oyuncuyu değil, çok değerli bir oyun yazarı ve ressamı da kaybettik. Bana bir resmini verme nezaketini gösterdi…” üzüntüsünü dile getirdi.

CENAZE TÖRENİ İLE İLGİLİ DETAYLAR AÇIKLANDI

Civan Canova 67 yaşında hayatını kaybetti. Usta oyuncunun cenazesinin detayları belli oldu.

Civan Canova için 23 Ağustos Salı günü saat 11.00’de Mecidiyeköy Büyük Sahne’de tören yapılacak. Zincirlikuyu Camii’nde saat 12.00’de cenaze namazı kılınan ünlü oyuncunun daha sonra Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedileceği öğrenildi.

GÜL GÖLGE KİMDİR?

İzmir doğumlu Türk oyuncu, model ve sunucu Gül Gölge 28 Eylül 1981’de doğdu. Orta öğrenimini İzmir Özel Türk Koleji’nde tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleşti ve Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde film ve televizyon programcılığı okudu.

1997 yılında Türkiye Güzellik Yarışması’nın finalistleri arasında yer alan Gölge, ilk televizyon deneyimini Çiçek Taksi dizisinde ‘Polis Nuray’ karakteri ile yaşamış, ardından çeşitli dizilerde rol almış ve birçok dizide sunuculuk yapmıştır.

GÜL GÖLGESİ GİZLİLİK

Doğan Yayın Holding eski Başkan Yardımcısı Murat Saygı ile 2007 yılında evlenmiş, 2018 yılında boşanmıştır. Bu evlilikten Ali ve Emir adında iki oğulları olur.

2009 mezuniyet – aşk

2006 Acemi Cadı

2005 Köpek – Ahu

2001 Tek Başına – Heather

2001-2003 Çiçek Taksi – Trafik Polisi Nuray Yıldırım

ÇİVAN CANOVA KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Ahmet Civan Canova, 28 Haziran 1955; Ankara’da doğdu. Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, oyun yazarı, senarist ve tiyatro yönetmeni.

1979 yılından bu yana Devlet Tiyatroları sanatçısı olarak birçok oyunda yer aldı. 1990’lardan beri oynadığı oyunlarla ödüller aldı. Birçok dizi ve filmde rol alan sanatçı, Eve Dönüş filmindeki eziyetli polis rolüyle 2006 Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü ve bu rolüyle 2011 Afife Tiyatro Ödülü’nü Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu Ödülü’nü kazandı. Bury the Dead’de.

1955 yılında Ankara’da doğdu. Babası tiyatro oyuncusu Mahir Canova, annesi Gündüz Sencer’dir. Anne ve babası o küçükken ayrılmış ve onu büyükannesi büyütmüştür. Annesinin ikinci evliliği ise oyuncu Kartal Tibet ile oldu. İlkokul yıllarında babası tarafından yönetilen Radyo Ankara Radyosu Çocuk Saati’nde küçük roller aldı. Üvey babası Kartal Tibet onu film setleriyle tanıştırdı. İlkokuldan sonra TED Ankara Koleji’nde yatılı olarak okudu.

1973 yılında Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra 1974 yazında konservatuar sınavlarına hazırlanırken Yılmaz Güney’in Dostlar filminde oynamaya başladı. Aynı yıl Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’ne girdi. Öğrenciliği sırasında Şerif Gören’in yönettiği Nehir (1977) filminde rol aldı. 1979 yılında Konservatuar’dan mezun oldu ve Devlet Tiyatrosu’na girdi ve birçok oyunda rol aldığı İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı. Sanatçı aynı zamanda sinema ve tiyatro oyunculuğu da yapmıştır. Uzun süre filmlerde tecavüzcü, genç, zengin, şımarık bir çocuk rolünü oynadı.

İlk olarak 1989’da Blind Meeting adlı bir filmin senaryosunu yazarak başladı. Bu senaryo, Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği senaryo yarışmasında ilk ona girdi. 1994 yılında ilk oyunu Apocalypse Waters’ı yazdı. Bu oyunun yönetmenliğini Kenan Işık; En İyi Yazar Ödülü’nü İsmet Küntay, En İyi Tiyatro Yazarı Ödülü’nü ise Avni Dilligil aldı. Üçüncü oyunu Curfew (1997), Kızılötesi Işık oyununa dayanarak, bir nüfus sayımı gününde dışarı çıkamayan otel misafirlerinin geçirdiği bir günü alaycı bir şekilde anlattı. Bu eseriyle Cevdet Kudret edebiyat ödülünü kazandı. 1998 yılında sanatçı Açelya Akkoyun ile evlendi, çift 2004 yılında boşandı. Canova’nın erkeklerin dünyasına absürt bir bakışın yer aldığı Men’s Toilet (1999) ve kendisinden daha olgun bir entelektüel erkekle evlenmiş genç bir kadının bakış açısından yazdığı One Man’s Wedding Song (2002) filmlerinde izole olanla hareket ediyorlar. internet çağı ilişkileri, Ful Yaprakları (2005) adlı oyunu en çok sahnelenen oyunları arasında yer aldı.

Canova, 1996 yılında Bizim Aile dizisinin senaryosunu yazmış ve dizide Ataç karakterini canlandırmıştır. Çiçek Taksi dizisinde sanatçı Celal ve Paramparça dizisinde Rahmi Gürpınar rollerini oynadı.

2006 yılında Eve Dönüş filmindeki işkenceci rolüyle 43. Altın Portakal Film Festivali’nde Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü ve 12. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncusu Ödülü’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Sis ve Gece filminde Cuma rolünü oynayan İlyas Salman ile paylaştı.

Canova, İstanbul Devlet Tiyatroları’nda oynamaya devam etti ve Bir Casus Ağıt (1998) oyunundaki rolüyle 2. Afife Tiyatro Ödülleri’nde (1998) Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü ve Yılın En Başarılı Müzikali ödülünü kazandı. . 5. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Kaktüs Çiçeği’ndeki rolüyle ödüle layık görüldü ve ayrıca Komedi Oyuncu Ödülü’ne (2001) aday gösterildi. 2011 yılında Ölü Göm filmindeki rolüyle Yılın En İyi Erkek Oyuncusu Afife Tiyatro Ödülü’nü kazandı.

Canova da resimle uğraşıyor ve 2016 yılında Teşvikiye Erinç Sanat Galerisi’nde ve 2017 yılında İstanbul Beyoğlu’nda Bitiatro’da resim sergisi açtı.

Civan Canova 20 Ağustos 2022’de öldü.