Çin’de cep telefonu üretimi ve ihracatı ilk 7 ayda düştü


Çin’in cep telefonu üretimi ve ihracatı bu kalemde yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre geriledi.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’na göre, Ocak-Temmuz döneminde üretilen cep telefonu sayısı yıllık bazda yüzde 3,6 ve ihracat yüzde 11,5 düştü.

İlk 7 ayda 665 milyonu akıllı telefon olmak üzere toplam 863 milyon cep telefonu üretildi ve 470 milyonu yurt dışına ihraç edildi.

Üretilen akıllı telefon sayısı bir önceki yıla göre yüzde 2,9 azaldı.

ÇİN’İN SİLİKON VADİSİ ZAMAN ZAMAN KAPATILDI

Huachiangbey’in kapatılması, Chinjin’in brüt ürününün yaklaşık yüzde 20’sini oluşturan teknoloji sektöründeki tedarik zincirlerini bozma riski taşıyor.

Teknoloji endüstrisinin merkezi olan “Çin’in Silikon Vadisi” olarak bilinen Shinçin, telekom ekipmanı üreticisi Huawei, çip üreticisi SMIC, elektrikli araç üreticisi BYD, elektronik üreticisi Foxconn ve internet devi Tencent gibi ülkenin en büyük şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Yeni açıklanan önlemlerin bir parçası olarak, şehir hükümeti Huawei, SMIC ve Foxconn’a üretim faaliyetlerini bir hafta boyunca “kapalı” tutmalarını ve çalışanların hareketini kısıtlamalarını emretti.

Yaklaşık 17,5 milyon kişi ile Çin’in dördüncü büyük şehri olan şehir, Covid-19 salgını nedeniyle Mart ayında bir haftalığına kapatıldı.

Çin, meydana geldiği vakaları bastırmayı ve bulaşma zincirini kırmayı amaçlayan Covid-19’a karşı “sıfır vaka” stratejisi uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler ve imalat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki şirketlerin faaliyetlerini kısıtlama gibi katı ve geniş kapsamlı önlemler gerektiriyor.

Salgınları önleme ve kontrol altına alma önlemleri, ekonomik maliyetler ve yaşamın normal akışının bozulması açısından tartışmaları gündeme getiriyor.