Çin, ekonomik yavaşlamaya tepki olarak faiz oranlarını düşürdü


Çin, ekonomik göstergelerdeki yavaşlamaya ve gayrimenkul sektöründeki borç krizine karşı faiz indiriminin ardından krediler için referans kabul edilen kilit faiz oranlarını da indirdi.

Çin Halk Bankası (PBoC), 1 yıllık kredi faizini (LPR) yüzde 3,70’ten yüzde 3,65’e ve 5 yıllık kredi faizini yüzde 4,45’ten yüzde 4,30’a indirdi.

Çin’deki 18 bankanın merkez bankasının gösterge faiz oranı üzerinden yaptığı temettü beyanlarından kaynaklanan LPR, 2019’dan beri ülkenin fiili referans faiz oranı olarak hizmet veriyor.

Geçen haftanın başlarında, banka 1 yıllık politika faizini (MLF) 10 baz puan indirerek yüzde 2,85’ten yüzde 2,75’e indirdi.

Analistler, gayrimenkul kredilerinde referans olarak kabul edilecek faiz indirimlerinin, Kovid-19’un vurduğu ekonomide borç problemlerinde sektörü desteklemeyi ve orta vadeli kredi talebini canlı tutmayı hedeflediğini değerlendiriyor.

Bankanın kararı, geçen hafta açıklanan Temmuz göstergelerinin ekonomik toparlanmada yavaşlama işaretleri göstermesinin ardından geldi.

Ulusal İstatistik Bürosu’na (UIB) göre, sanayi üretimi Haziran ayındaki %3,9’luk artışa göre Temmuz ayında yıllık %3,8 arttı. Perakende satışlar da Haziran ayında yıllık yüzde 3,1 artmasının ardından beklentileri aşarak Temmuz ayında yüzde 2,7 arttı.

Sabit kıymet yatırımları yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7 büyürken, büyümenin ilk 6 ayda yüzde 6,1’den yavaşladığı görüldü.

Gayrimenkul yatırımları ise yılın ilk 7 ayında bir önceki yıla göre yüzde 6,4 azaldı.

Öte yandan, şehirlerdeki işsizlik oranı hala yüksek. UİB verilerine göre Haziran ayında yüzde 5,5 olan işsizlik oranı Temmuz ayında yüzde 5,4’e yükseldi. 16-24 yaş grubunda işsizlik oranı Haziran’daki yüzde 19,3’ten Temmuz’da yüzde 19,9’a yükseldi.

– Hükümetin büyüme hedefine ulaşıp ulaşamayacağı şüpheli

Hükümetin bu yıl için “yüzde 5,5 civarında” olan büyüme hedefine ulaşılıp ulaşılamayacağı belirsiz görünüyor. Yılın ilk yarısında büyüme oranı hala yüzde 2,5 iken, son çeyrekte salgın önlemleri gibi büyümeyi olumsuz etkileyen koşulların değişeceğine dair bir işaret yok.

Özellikle, Çin’in kabinesi olarak görev yapan Devlet Konseyi’nin Temmuz ayındaki ekonomik çalışma konferansında büyüme hedefinden bahsedilmedi.

Çin’de Covid-19 kısıtlamalarının ekonomik etkisi, bahar aylarında özellikle ülkenin en büyük şehri olan Şanghay’da olmak üzere büyük sanayi ve işletmelere ev sahipliği yapan kalabalık şehirlerde açıkça hissedildi.

Birçok alanda ölçülen ekonomik çıktı, Çin’in Vuhan kentinde ilk vakaların görüldüğü Covid-19 salgınının ilk aylarından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Mayıs ve Haziran aylarında toparlanma eğiliminin Temmuz ayında yavaşlaması, önümüzdeki aylarda ortaya çıkabilecek yeni salgın dalgalarının ekonomiyi nasıl etkileyeceği konusunda şüphe uyandırıyor.

Çin, meydana geldiği vakaları bastırmayı ve bulaşma zincirini kırmayı amaçlayan Covid-19’a karşı “sıfır vaka” stratejisi uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler ve imalat, ticaret ve hizmet sektörlerindeki şirketlerin faaliyetlerine kısıtlamalar gibi katı ve geniş kapsamlı önlemleri öngörmektedir. Tedbirler, hayatın normal akışına müdahalelerin yanı sıra ekonomik maliyetleri konusunda da tartışmalara yol açmaktadır.