Cem Kılıç: EYT sorunu bu formülle çözüldü


EYT yönetmeliği ile ilgili çalışmalar son aşamaya geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, milyonlarca kişinin beklediği ve Aralık ayında açıklanacak olan yönetmelikle ilgili çalışmaların teknik olarak tamamlandığını duyurdu. Bakan Bilgin’in açıklamalarını değerlendiren Prof. Dr. Cem Kılıç, EJT’de bulunması gereken formülü açıkladı.

Milyonlar heyecanla bekliyor Emeklilik yaşı (EYT) Bu konuyla ilgili çalışma tamamlanmıştır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Vedat Bilgin, EYT çalışmasının son aşamalarına geldiğini söyledi. Bilgin, “Aralık ayında kamuoyu ile paylaşacağız. Teknik olarak çalışmalarımız tamamlandı” dedi.

Bakan Bilgin’in açıklamasının ardından EYD’de formülün ne olacağı merak ediliyor.

“BU İŞİN BİR FORMÜLÜ VAR”

Ask NTV’de EYT Çalışmasında Mevcut Durumu Değerlendiren TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, sorunun çözümü için tek bir formülün devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Prof Kılıç, şunları söyledi:

“Herkes formülü soruyor. Bakanlık bir çalışma hazırladı ve hükümete sunacak. Aralık ayında Meclis’e sunulacak. EJT adı verilen sistemdeki haklardan mahrumiyetin ortadan kaldırılması önemlidir. Bu nasıl giderilir? Aslında tek formül var. Bu tarihten önce kişi kadın veya erkek, SSK’lı veya Bağ-Kur’lu olabilir. Gördüğümüz gibi sigortalılık süresinin ne kadar olduğuna bakacağız. 8 Eylül 1999’dan önce prim ne kadardı ve ne kadardı. “EYD’nin ana çıkış noktası olan bu noktada hakkımızı gerçekten istiyoruz” kuralına uyarsak tüm sorunları çözmüş oluruz. Bence bu işte bunun tek bir formülü var.”