Büyük Taarruz’un 100. yılında İzmir’de Zafer Yolu’nda düzenlenen ilk ultramaraton sona erdi.


Nef Vakfı’nın Türk milletinin galip geldiği ve bir milletin yeniden doğduğu Büyük Taarruz’un 100. yılı anısına düzenlediği ultra maraton sona erdi. 295 kilometrelik ultramaraton, Afyon Kocatepe’den İzmir’e aynı ruhla ve aynı rotada atalarımızın izinde 6 günde koştu.

Bir milletin dünyadaki zaferinin her yıl tekrarlanacak ve geleneksel olarak yapılacağı rotasında eşsiz bir anma ultra maratonu olan Zafer Ultra Maratonu, 30 Ağustos’ta Afyon Kocatepe Anıtı’ndan başladı. 295 kilometrelik Zafer Ultramaraton, atalarımızın kahramanlık destanının rotasında Afyon Kocatepe’den İzmir’e yapılan koşuyla sona erdi. Afyon-Kocatepe, Kütahya-Dumlupınar, Manisa-Salihli, Turgutlu ve son olarak İzmir-İnciraltı rotalarında devam eden ultra maraton koşucuları, İzmir-Cumhuriyet Meydanı’nda yoğun ilgi gördü.

Zafer Ultra Maratonu, milli mücadele ruhu içinde inanç, güç ve kararlılığı anmayı amaçlayarak geleceğe karşı sorumluluk taşımaktadır.

Her zaman “bir” olmanın gücüne inanan Nef Vakfı, Türk milletinin “bir” olduğu ve Atatürk’ün ve yoldaşlarının Hayal Yolunda yürüdüğü yolda Büyük Zafer’in 100. yılı anısına Zafer Ultra Maratonu’nu tamamladı. en zor şartlar altında bağımsızlık 6 yıl önce yürüttüğü önemli sosyal projeler kapsamında #birizbirlikyiz kampanyasını başlatan Nef Vakfı, şehit ve gazi çocuklarının eğitimine destek olacak.

İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda sona eren Zafer Ultramaratonu da büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi. Ultramaraton sonunda İzmir Valisi Yavuz Yavuz Selim Köşger, Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, ünlü tarihçi Prof.

Erden Timur: Bizler birçok zaferle fethedilen bu özel topraklarda doğan çocuklarız. Bu ülkeye bir şey borçluyuz

Zafer Ultra Maratonu finalinde gerçekleşen törende, Erden Timur CEO’su Nef; Özgürlük ve bağımsızlık yolundaki en önemli kilometre taşlarımızdan biri olan Büyük Taarruz’un 100. yılını kutlamaktan gurur duyduklarını belirterek, “Başkomutanlık döneminde zaferle sonuçlanan Meydan Muharebesi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da ve 9 Eylül’de adım adım özgürlüğe doğru Türkiye’deki güzel İzmir’imizin semalarında kızılyıldız bayrağımız dalgalanıyor; Bağımsızlık sevgimizin ve ona olan sarsılmaz inancımızın sonucudur. Bizler birçok zaferle fethedilen bu özel topraklarda doğan çocuklarız. Mutlu çocuklar olabiliriz ama bu ülkeye çok şey borçluyuz. Bizden sonra gelenlere borçluyuz. Bunu geleceğimize borçluyuz. Atalarımız birlikte bu savaşı tek yürek olarak kazandılar; Nef Vakfı olarak belki de en önemli sorumluluğumuz, saygın ve güçlü bir ülkenin onurlu vatandaşları olarak yaşamamızı sağlayan kahramanlarımızdan miras aldığımız bu büyük mirası aynı birlik, beraberlik ve yaşama bilinciyle yaşatmaktır.”

İzmir Valisi Köşger: “Nef Vakfı Zafer Ultra Maratonu gençlere ‘zafer ve birlik ruhu’ aşılamak için önemli”

Zafer ultramaratonunun kapanış töreninde konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki ecdadımızın o zamanlar emperyalist güçlerin hayallerini fethettiğini vurgulayarak, “Biz tek milletiz. zor zamanlarda birlik olmayı başaran. Savaşı da muharebeyi de biliyoruz ama gerçek şu ki bu ruh zamanla aşındı. Böyle maratonlarda bu kurtuluş savaşının ruhunu, Çanakkale ruhunu, Malazgirt’in ruhunu gençlere aktarabilmeliyiz. Nef Vakfı Zafer Ultramaratonunda gençlerimiz Büyük Taarruz başlangıç ​​noktasından 6 günde 295 km koştu. Dövüşmeye geldiğinizi, elinizi kuşandığınızı ve bu yola girdiğinizi hayal edin. O ruhu yakalamalıyız. Dedelerimizin ne gibi kahramanlıklar getirdiğini ve ne gibi fedakarlıklar yaptığını anlamak için bu tür faaliyetlerde bulunmak gerekir. Bu anlamda Nef Vakfı’nın bu faaliyetine büyük önem verilmelidir. Atalarımızın bize emanet ettiği bu ülkeyi önümüzdeki yüz yılda dünyanın en saygın milletlerinden biri yaparak, en gelişmiş ve en güçlü ülke haline getirerek bu borcu ödemeliyiz. İnşallah o ruhu gençlere aşılayabilirsek o borcu öderiz.” dedi.

Büyük Taarruz'un 100. yılında İzmir'de Zafer Rotası'nda düzenlenen ilk ultramaraton sona erdi - 1

6 günde 295 kilometre yürüdü

6 gün süren ultramaraton boyunca koşucular, 100 yıl öncesinin milli mücadele kararlılığını ve imkansızlıklarını temsil eden çadırlarda, Sancaktar Mehmet, cepheye kurşun taşıyan Zehra Ana, Halime Çavuş ve Çoban İsmail’in yolunda parkurda kaldı. Zafer Ultra Maratonu’na 10 ultramaraton sporcusu, Afyon etabında 86 halk koşucusu, İzmir etabında 286 halk koşucusu ve 372 sanal koşucu katıldı.

Patika boyunca dinlenme duraklarında kahramanlık hikayeleri anlatıldı ve sunumlar yapıldı, Büyük Taarruz sırasında bölgenin önemini anlatan tarihin önemli bölümleriyle. Maraton koşucularını sevinçle karşılayan yöre halkı, onlara bayraklarla eşlik etti ve ikramlarda bulundu.

Atalarımızın 100 yıl önce büyük bir şansla çıktıkları yol boyunca, Büyük Taarruz sırasında geçmişi anmak için yenen bayat ekmek, üzüm kompostosu ve mercimek çorbası gibi şaşırtıcı ikramlarla da karşılaşmışlar.

Şehit ve gazi çocuklarına Nef Vakfı’ndan önemli destek

Sanal koşuda toplanan fonlar, dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından kayıt yaptırarak şehit ve gazilerin eğitimine destek olmak için bağışlanacak. ortak hedeften.

Nef Vakfı, 2016 yılından bu yana düzenli olarak şehit ve gazi çocuklarına Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü aracılığıyla sivil ya da resmi statülerine bakılmaksızın sağladığı hibelerle destek oluyor. Zafer Ultra Maratonu’nun da katkılarıyla desteklenen çocuk sayısının artırılması hedefleniyor.

Detaylı bilgi için: https://www.zaferultramaratonu.com/

Büyük Taarruz'un 100. yıl dönümünde İzmir'de Zafer Rotasında düzenlenen ilk ultramaraton sona erdi - 2