Bundesbank: Almanya’da enflasyon sonbaharda çift haneli rakamlara ulaşabilir


Deutsche Bundesbank, Alman ekonomisinde resesyon olasılığının arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10’a ulaşabileceğini söyledi.

Deutsche Bundesbank, Ağustos ayı ekonomik raporunu yayınladı.

Raporda, Alman ekonomisine ilişkin beklentilerin “daha karamsar” hale geldiği ve kış aylarında gayri safi yurtiçi hasıladaki (GSYİH) düşüşün “çok daha olası” olduğu vurgulandı.

Yaz çeyreği ve sonrasında gaz piyasasındaki kesintiler ve fiyat gelişmelerinin Almanya’da ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyeceğini belirten raporda, Temmuz-Eylül döneminde Alman ekonomisinin büyümesinin durma noktasına geleceği belirtiliyor.

Bundesbank raporu, kış aylarında gaz arzındaki yüksek “belirsizliğin” ve yüksek enerji maliyetlerinin haneler ve işletmeler üzerinde yüksek baskı oluşturacağını kaydetti ve ülkedeki enflasyon oranının sonbaharda “yüzde 10″a ulaşacağını tahmin etti.

“Genel olarak, enflasyon oranı sonbaharda yüzde 10’a ulaşabilir.”

Bundesbank ayrıca yüksek enflasyonun işgücü piyasasında hızlı ücret artışları riskini artırdığı konusunda uyardı.

Öte yandan, Bundesbank’a göre, Alman kamu maliyesi “olumsuz bir gelişme durumunda bile ekonomiyi istikrara kavuşturmak için hala iyi bir konumda.

Almanya, sanayinin çarklarına güç sağlamak ve evleri ısıtmak için diğer Avrupa ülkelerinden daha fazla Rus gazına güveniyor. Bu, Almanya’yı enerji arzındaki bir kesintiden en ciddi şekilde etkilenen ülkelerden biri haline getiriyor.

Yüksek fiyatlar ve gaz kıtlığı, metallerden gübre gibi kimyasal üretime kadar enerji yoğun endüstriler ağır hasar gördüğünden federal hükümeti tüketimi kısıtlamaya zorluyor.

Öte yandan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen enerji ve gıda fiyatları Almanya’da enflasyonu körüklüyor.

Federal İstatistik Ofisi’ne (Destatis) göre, Almanya’da enflasyon Haziran’da yüzde 7,6’dan Temmuz’da yüzde 7,5’e yükseldi.

Öte yandan, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da GSYİH, bu yılın ikinci çeyreğinde, zayıf ihracat, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle artan fiyatlar ve tedarik zinciri aksaklıklarından etkilenen çeyrek bazında büyümedi.