Bugün dolar kuru ne kadar? (3 Ekim 2022 dolar – euro fiyatları)


Dolar – Euro kaç TL? Dolar geçen sefer ne kadar yüksekti? Bankalararası piyasada mevcut döviz kuru durumu.

Dolar geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 18.56’yı yeniledi.

USD/TL haftaya 18:54’te başladı.

euro/tsp 18:20’de işlem görecektir.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yılsonuna kadar kilit faizin tek haneli rakamlara ineceğinin sinyallerini verirken, Merkez Bankası’nın faiz ve kredi politikası (TCMB) piyasalarda ana gündem maddesi olarak takip ediliyor.

Son iki toplantıda merkez bankası faiz oranlarını yüzde 12’ye indirdi ve toplamda iki kademe indirdi. Merkezin yıl sonuna kadar üç olağan toplantısı vardır.

TL son bir ayda dolar karşısında benzer para birimlerinden daha az zarar gördü. TL’de günlük sınırlı ama her gün devam eden kayıplar bir ayı aşkın süredir devam ediyor.

Ruble ve peso, geçtiğimiz ay dolar karşısında değer kaybetmeyen iki nadir para birimiydi. TL ise yüzde 1,7 değer kaybetmesine rağmen en iyi performans gösteren üçüncü para birimi oldu. Benzer para birimleri yüzde 8 kadar kaybetti.

TL geçen yıl yüzde 28,9, geçen yıl ise yüzde 54,8 arttı.
kayıp. Türk lirası geçen yıl yüzde 40’tan fazla değer kaybetti.

DOLAR ENDEKSİ DÜŞÜYOR

Dolar endeksinin geçen haftanın son gününü yüzde 1’den fazla değer kaybederek 112’de kapatmasının ardından euro/dolar paritesi 0.9805’ten işlem görüyor.

Analistler, enflasyon ve durgunluğa ilişkin endişelerin devam etmesinin yatırımcıların risk iştahını baskıladığını ve piyasalardaki oynaklığın bir süre daha devam edebileceğini söyledi.

Analistler, dolar endeksi için teknik olarak 111’in destek pozisyonu ve 112.5’in direnç pozisyonu olduğunu belirttiler.