Bugün dolar kuru ne kadar? (28 Eylül 2022 dolar – euro fiyatları)


Dolar – Euro kaç TL? 28 Eylül son dolar kuru ne oldu? Bankalararası piyasada mevcut döviz kuru durumu.

USD/TL Tarihi zirvesine yakın.

Merkez Bankası’nın (TCMB) son iki ayda faiz oranlarını 200 baz puan indirerek dün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 18.52’yi görmesinin ardından dolar/TL kademeli olarak yükseldi. Fiyat bugün 18.49’un altında işlem görüyor.

euro/tsp 17.67’den işlem görüyor.

Dolar endeksi bu hafta yaklaşık 115’e ulaştı, Mayıs 2002’den bu yana en yüksek seviyesi. Doların euro, sterlin ve yen gibi büyük para birimleri de dahil olmak üzere neredeyse tüm para birimleri karşısında değer kazanması yatırımcıları izlemeye devam ediyor.

ABD ekonomisi gelişmiş ülkelerden olumlu bir şekilde ayrılırken, ABD ekonomisinin kendi enerji ihtiyacını karşılaması ve büyüme trendinin AB’ye göre daha iyi konumlanması nedeniyle enflasyonu kontrol etmek için sert faiz artırımlarına güvenmektedir.

1980’lerde 164 ile zirve yapan dolar endeksinin, 2001 krizinde kaydedilen en son 121 seviyesini bile geçip geçmeyeceğini zaman gösterecek. ABD 10 yıllık tahvilleri 2010’dan bu yana ilk kez %4’ün üzerine çıkarak doları desteklerken, faiz oranlarında beklenen sert artışlarla doların değer kazanmasının devam etmesi bekleniyor.

GÜNCEL DOLAR VE EURO ALIŞ SATIŞ FİYATLARI