Buğday ve mısırda referandum endişesi


Karadeniz arz endişeleri piyasalarda buğday ve mısır fiyatlarındaki düşüşü sınırladı. Rusya’nın yapacağı referandum nedeniyle tahıl sevkiyatları kesintiye uğrayabilir.

Buğday ve mısır fiyatları düşüyor.

ABD buğday ve mısır vadeli işlemleri düştü, ancak Karadeniz’deki tahıl sevkiyatlarına ilişkin endişeler kayıpları sınırlı tuttu. Soya fasulyesi vadeli işlemleri, Arjantin’in ihracatının baskısı altında daraldı.

Yatırımcılar, bugünkü Federal Rezerv (Fed) faiz artırımı karşısında temkinli kaldılar. Fed’in enflasyonla mücadelesi kapsamında beklentiler tekrar tekrar yükseldi.
üçüncü kez 75 baz puan artıracağını açıkladı.

Analistler, faiz oranı beklentilerin üzerine çıkarsa ve sıkılaştırma konuşulursa, resesyon ve emtia talebine ilişkin endişelerin artacağını söylüyorlar.

Dün Ukrayna’da kontrolü altındaki dört bölgede Rusya tarafından atanan yetkililerin önümüzdeki günlerde Rusya’ya katılıp katılmama konusunda referandum düzenleyeceği açıklandı.

REFERANDUM GÖNDERİYİ İPTAL EDEBİLİR

Referandum batılı devletler için yeni bir zorluk teşkil etse de, savaşı keskin bir şekilde tırmandırabilir. Sonuç olarak, Karadeniz üzerinden tahıl sevkiyatlarında gecikmeler olabileceğine inanılıyor.

Chicago Menkul Kıymetler Borsası’nda en yüksek işlem hacmine sahip olan buğday vadeli sözleşmeleri %0,8 düşerek 8,86$/bushel veya 325.5$/tondan işlem gördü.

Soya fasulyesi %0,1 düşüşle 14,77 $/tona veya 542.7 $/tona geriledi.

Mısır yüzde 0.3 düşüşle 6.90$/bushel veya 271.6$/tona geriledi.