Buğday fiyatları savaştan önce düştü


Artan durgunluk ve enflasyon endişelerinin dolara olan talebi desteklemesiyle emtia piyasalarında satış baskıları devam ediyor. Bakır fiyatları neredeyse iki yılın en düşük seviyelerine gerilerken, buğday fiyatları savaş öncesi seviyelerine geri döndü.

Emtia piyasalarında haftalardır devam eden düşüş eğilimi önlenemez. Emtia piyasalarındaki olumsuz eğilim, hafta boyunca açıklanan ABD enflasyon verilerinin ABD Merkez Bankası’nı (Fed) daha da ‘şahin’ hale getirmesi ve ülkenin resesyona girmesiyle derinleşti.

Hafta boyunca açıklanan verilere göre, ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 1,3 ve yıllık yüzde 9,1 artarak, Fed’in endeksini ‘hackleme’ riskleri arasında beklentileri aşarak ‘Enflasyonu kontrol altına almak için sıkılaştırma politikaları onun algısını güçlendirdi.

Verilerin ardından para piyasaları, Fed’in Temmuz ve Eylül toplantılarında daha fazla sıkılaşacağını fiyatlamaya başladı. Fiyatlandırma, Fed’in faiz oranlarını Temmuz’da 100 baz puan, Eylül’de ise 75 baz puan artırma olasılığının yüzde 80 olduğu beklentisine dayanıyordu.

Öte yandan, Fed’in “şahin” üyelerinin “100 baz puanlık artış yerine 75 baz puanlık bir artışın uygun olduğunu” açıklamasının ardından para piyasalarında 100 baz puanlık faiz artırımı olasılığı azaldı. Küresel hisse senedi piyasaları haftanın son işlem gününde risk iştahının artmasıyla sınırlı da olsa kayıplarını telafi etti.

Temmuz toplantısında para piyasalarında yüzde 70’lik bir 75 baz puanlık artış olasılığı varken, Eylül toplantısı fiyatlamanın daha da zorlaşacağını gösteriyor.

Derinleşen durgunluk ve enflasyon endişelerinin dolar talebini desteklemesinin ardından emtia piyasasında satış baskısı devam ediyor.

Dolar endeksi, 20 yılın en yüksek seviyesi 109.3’ü gördükten sonra yüzde 1.1 artışla 108.1’de haftayı kapattı.

1,697,6$ ile bir yılın en düşük seviyesini gören altının ons fiyatı, haftayı 5’inci haftasında da %2,2 düşüşle 1.707$’da kapattı. Güçlü dolar altının ons fiyatını düşürmeye devam ediyor.

18.145$ ile 2 yılın en düşük seviyesini gören gümüş, geçen hafta yüzde 3.1 düştü. Platin yüzde 5,2 ve paladyum yüzde 15,9 düştü.

BAKIR YAKLAŞIK İKİ YILIN EN DÜŞÜĞÜNDE

Geçen hafta Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesini 3.1732 $ ile gören sterlin bakır, haftayı yüzde 7.8 düşüşle kapattı.

Alüminyum yüzde 3, nikel yüzde 11 ve çinko yüzde 5,3 düştü.

Durgunluk endişeleriyle hafta içinde 92,5 dolara düşen Brent petrolün varil fiyatı geçen hafta yüzde 7 düştü.

Buna karşılık, New York Ticaret Borsası’nda işlem gören doğal gaz yüzde 16,9 arttı. Gazprom, yaptığı açıklamada, doğalgaz tedarikiyle ilgili sorunlar devam ederken, Kanada’da onarılmakta olan kritik bir Siemens türbin motorunu Rusya’ya geri göndermek için gerekli belgelere sahip olmadığını, bu nedenle gaz akışını garanti etmediklerini söyledi.

TARIM ÜRÜNLERİNDE ZOR DURUM

Tarım emtiaları geçtiğimiz hafta keskin bir düşüş yaşadı. Durgunluk endişeleri ve merkez bankalarının şahin para politikası tarımsal emtiaları etkilemeye devam ediyor.

Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören buğday, 7,6575$ ile Şubat 2022’den bu yana en düşük seviyesine düşerek haftayı yüzde 12,4 düşüşle kapattı.

Geçen hafta mısır yüzde 3, soya fasulyesi yüzde 3,9 düşerken pirinç yüzde 0,4 arttı.

Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyesini 82.54 dolarla gören pamuk yüzde 7,2 düştü ve Ekim 2021’den bu yana en düşük seviyesini 1,9460 dolarla gören kahve yüzde 9,4 düştü.

Şeker de geçen hafta yüzde 0.3 kaybetti.