Buğday fiyatları 9 hafta sonra zirve yaptı


Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Hububat Koridoru Anlaşması ile buğday fiyatları yeniden yükselmeye başladı. Küresel buğday fiyatları, Putin’in eleştirilerinden 9 hafta sonra zirve yaptı. Ülkede yükselen buğday fiyatları üreticileri sevindirirken, un sanayicileri üretici ve tüketici arasındaki fiyat dengesinin önemine dikkat çekiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e göre, üzüm bağları fiyatları 9 haftada zirveye ulaştı.

Eylül ayı başında yapılan tahıl koridoru anlaşmasıyla Ocak 2022 seviyelerine düşen buğday fiyatları, Rusya lideri Putin’in anlaşmayı eleştirmesinin ardından yükselmeye başladı.

Küresel buğday fiyatları geçen hafta yüzde 4’ten fazla artışla 9 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

EKMEK VE TAHIL ARTIŞI

Türkiye’de ise artan maliyetler nedeniyle fiyatlar yükselmeye devam ediyor. İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Ağustos ayı verilerine göre ekmek ve tahıl grubunda fiyatlar yüzde 8,3 arttı.

9 hafta sonra en yüksek buğday fiyatı - 1

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ekmek ve tahıl grubu fiyatları, aylık gıda enflasyonunun yüzde 0,51 olduğu Ağustos ayında yüzde 4,08 arttı.

Un sanayicileri, üretici ve tüketici arasındaki fiyat dengesine dikkat çekiyor.

TÜİK tarafından Mayıs ayı sonunda açıklanan 2022 yılı ilk bitkisel üretim tahminlerine göre, bu yıl buğday üretiminin yıllık yüzde 10,5 artışla 19,5 milyon ton olması bekleniyor.