Brent petrolün fiyatı ne kadardı? (28 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? 28 Eylül 2022 Brent petrol fiyatı en son ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 83.71 dolardan işlem görüyor.

Dün 85.74 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 84.87 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı sabah 9:14 itibarıyla yüzde 1,36 düşüşle 83,71 dolardan kapandı. Aynı zamanda, West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü varil başına 77.33 dolardan alıcı buldu.

Güçlü dolar ve talepte düşüşe işaret eden artan ABD petrol stokları tahmini, fiyat düşüşünü etkiledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadele için “şahin” para politikasını sürdüreceğinin sinyalini vermesinin ardından dolar diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya devam etti.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksindeki artış da petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getirerek fiyatları düşürüyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 4 milyon 150 bin varil artmasının beklendiğini söyledi. Piyasa beklentisi, stokların 333.000 varil artmasıydı.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin resmi petrol envanteri verileri bugün açıklanacak.

Öte yandan, ABD’nin Ian Kasırgası nedeniyle ara verdiği Meksika Körfezi’nde üretime yeniden başlama çabalarının hız kazandığı haberleri de arz yönlü endişeleri hafifletti. Üreticiler, petrol üretimini durdurduktan sonra işçileri açık deniz petrol platformlarına geri getirmeye başladı.

Bu yıl petrol ve gaz üretimini kesintiye uğratan ilk kasırga olan Ian Kasırgası, Körfez’de günlük yaklaşık 190.000 varil petrol üretimini durdurdu.

Teknik olarak Brent petrolünde 83.95-84.25 dolar aralığının direnç olarak ve 83.38-83.11 dolar aralığının destek olarak izlenebileceğini belirtiyor.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrolün fiyatı ne kadardı?  (28 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları) - 1
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve kalorifer yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI