Brent petrolün fiyatı ne kadardı? (12 Temmuz 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Brent petrol varil uluslararası piyasalarda dünkü kapanışa göre yaklaşık yüzde 5 düşerek 102$’a geriledi.

Dün 107,24 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 107,1 dolardan kapattı.

Brent petrolün varil fiyatı gün içinde 107,70$’a yükselirken, dünkü kapanışa kıyasla dünya piyasalarındaki gelişmelerin etkisiyle saat 16:35’te yüzde 4,76 düşüşle 102$’a geriledi.

FİYATLAR ÜZERİNDE ETKİSİ OLAN RESESYON ENDİŞELERİ

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı Çin’de artan Covid-19 vakaları ve kısıtlamalar fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor.

Küresel piyasalarda durgunluk riski talebi azaltırken, arzdaki düşüş endişeleri de fiyatları etkiliyor.

bugün de Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih BirolKüresel bir enerji krizi olduğunu belirterek, “Dünya, derinliği ve karmaşıklığı açısından hiç bu kadar büyük bir enerji krizi yaşamamıştır” değerlendirmesi de fiyatların aşağı yönlü trendinde etkili oluyor.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman'dır, WTI petrolü NYMEX'te, Brent petrolü ICE'de ve Umman petrolü DME'de işlem görmektedir.  WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi'nden Brent petrolünün ve Orta Doğu'dan Umman petrolünün tanımıdır.
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.
10 YILLIK BRENT YAĞ GRAFİĞİ
10 YILLIK BRENT YAĞ GRAFİĞİ

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtma yağı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI