Brent petrol fiyatı ne kadardı? (7 Ekim 2022 petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 94.14 dolardan işlem görüyor.

Dün 94,97 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 94,42 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,30 düşüşle 94,14 dolardan kapandı. West Texas Intermediate (WTI) ham petrolünün fiyatı varil başına 88.19 dolar.

Sınırlı fiyat düşüşünde doların değerlenmesi ve devam eden durgunluk endişeleri etkili oldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC üyesi olmayan üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun piyasalarda Kasım ayından itibaren günlük 2 milyon varil üretim kesintisi kararı almalarının ardından arz endişelerinin artmasıyla petrol fiyatları yükseldi. güne düşüşle başladı.

BACA FİYATLARI DÜŞÜNDÜ

Uzmanlar, yüksek verim ve enflasyonist ortamın ekonomik aktivite üzerindeki etkisine ilişkin endişeler arasında piyasa oynaklığının devam ettiğini ve bunun da fiyatları aşağı ittiğini açıklıyor.

Teknik olarak Brent petrolü için 94.74-95.45 dolar aralığının direnç olarak ve 94.03-93.32 dolar aralığının destek olarak izlenebileceğini belirtiyor.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (7 Ekim 2022 petrol fiyatları) - 1
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve kalorifer yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI