Brent petrol fiyatı ne kadardı? (3 Ekim 2022 petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 87.37 dolardan işlem görüyor.

Geçen hafta 88.74$’a yükselen Brent petrolün varil fiyatı, haftayı 85.14$’dan kapattı. 07.10’da. Brent petrolün varil fiyatı raporlama tarihine göre yüzde 2,61 artarak 87,37 dolara yükseldi. Aynı dakikalarda, Batı Teksas tipi ham petrol (WTI) varil başına 81.59 dolardan alıcı buldu.

OPEC+ grubunun önümüzdeki hafta petrol üretimini azaltacağı beklentileri ve dolar endeksindeki düşüş sınırlı fiyat artışlarını etkiledi.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksindeki düşüş, diğer para birimlerini kullanan alıcılar için petrolü daha ucuz hale getirerek fiyatları destekliyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC üyesi olmayan üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun 5 Ekim’deki toplantılarında üretimi kısmaları bekleniyor. Rusya’nın günlük 1 milyon varillik bir üretim kesintisi önerebileceği tahmin ediliyor.

Son toplantılarında grup, Ekim ayı için üretimi günde 100.000 varil düşürmeye karar verdi.

Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı ticaret yasakları ve Rus petrolü için bir fiyat tavanı içeren sekizinci yaptırım paketine yönelik teklifi de arz sıkıntısı beklentilerini artırıyor. Ancak uzmanlar, durgunluk beklentilerinin neden olduğu talep düşüşünün fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya ve arz kesintisi endişelerini gölgelemeye devam edeceğine inanıyor.

Teknik olarak, Brent petrolünde 87.64-87.87 dolar aralığının direnç olarak ve 86.94-86.47 dolar aralığının destek olarak izlenebileceğini belirtiyor.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.