Brent petrol fiyatı ne kadardı? (23 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Brent ham petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 90 doların altında işlem görüyor.

Dün 92,78 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 90,46 dolardan kapattı.

Hızlanan merkez bankası faiz artırım kararları ve güçlenen doların ardından ekonomik durgunluk endişeleri düşüşte etkili oldu.

Küresel enflasyonist baskıların artacağı beklentisiyle agresif merkez bankası faiz artırımları devam ederken, İngiltere, Norveç, İsviçre, Tayvan, Güney Afrika, Endonezya ve Filipinler merkez bankaları Fed sonrası dün faiz artırdı.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksindeki yükseliş, dolar cinsinden petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getiriyor.

Ancak Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan jeopolitik riskler, İran nükleer anlaşmasının çıkmaza girmesi ve azalan ABD stratejik petrol rezervleri, sıkı piyasalara ilişkin endişeleri desteklemekte ve fiyat düşüşünü sınırlandırmaktadır.

ABD stratejik petrol rezervlerinin 40 yılın en düşük seviyesine düştüğü tahmin edilirken, yıla 600 milyon varil seviyesinde başlayan rezervler 427 milyon varil seviyesine geriledi.

Uzmanlar, arz riskleri ve daralan piyasa koşulları nedeniyle petrol fiyatlarının 80 doların üzerinde destek bulmaya devam edeceğini, ancak küresel bir resesyona geçişin hızlanması durumunda fiyatların bu seviyenin altına düşebileceğini tahmin ediyor.

Teknik olarak Brent petrol için 90,42-90,59 dolar aralığının direnç ve 89,97-89,69 dolar aralığının destek olarak görülebileceğini belirtiyor.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (23 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları) - 1
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve kalorifer yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI