Brent petrol fiyatı ne kadardı? (22 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 90.47 dolardan işlem görüyor.

Dün 93.50 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 89.83 dolardan kapattı.

Küresel petrol arzına ilişkin endişelerin tetiklediği Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan artan jeopolitik riskler fiyat artışını etkiledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kısmi seferberlik ve nükleer silah kullanma tehdidini açıklamasının ardından Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri yeni bir yaptırım paketi hazırlamaya ve Ukrayna’ya silah desteğini artırmaya karar verdiler.

Politico internet sitesinde yer alan habere göre, üye ülkeler Rus petrolüne maksimum fiyat uygulanması, yaptırım listesine daha fazla Rus yetkilinin eklenmesi ve Rusya’dan elmas ve lüks ürünlerin satın alınmasının yasaklanması gibi yeni kısıtlayıcı önlemleri tartışacaklar.

Rusya Savunma Bakanlığı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kısmi seferberlik ilan ederek 300.000 yedek asker çağıracağını duyurdu.

Öte yandan, ABD ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki artış, talebin zayıf olduğu izlenimini yaratmakta ve fiyatlardaki yukarı yönlü hareketi sınırlamaktadır.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), ülkenin ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 1 milyon 100 bin varil artarak 430 milyon 800 bin varile yükseldiğini söyledi. Piyasa beklentisi, stokların 2 milyon 321 bin varil artmasıydı.

Bu dönemde ABD benzin stokları 1 milyon 600 bin varil artarak 214 milyon 600 bin varil oldu.

Teknik olarak, Brent petrolün 90.77-91.14 dolar aralığı direnç ve 89.67-88.94 dolar aralığı destek olarak görülebilir.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (22 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları) - 1
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve kalorifer yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI