Brent petrol fiyatı ne kadardı? (21 Temmuz 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolün değeri ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 106.56 dolardan işlem görüyor.

Dün 107,44 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 106,92 dolardan kapattı. 09.10’da. Brent petrolün varil fiyatı raporlama tarihine göre yüzde 0,34 düşüşle 106,56 dolar oldu. Aynı zamanda, West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü varil başına 99.39 dolardan alıcı buldu.

Petrol fiyatlarındaki kısmi düşüş, ambargo nedeniyle Rus petrolünün düşeceği beklentileri ve ekonomik durgunlukla ilgili endişelerin enerji talebini zayıflatabileceği endişesinden kaynaklandı.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de Covid-19 vaka sayısındaki artışın ve yeni kısıtlamaların ekonomik toparlanmayı engelleyebileceğine dair korkular var. Ülkedeki yeni kısıtlamalar petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

Öte yandan ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre, ABD ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 400.000 varil azalarak 426.600.000 varil oldu. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 300.000 varil artmasıydı.

Teknik olarak, Brent Oil’in 106.68-107.20 dolar aralığı direnç ve 106.16-105.64 dolar aralığı destek olarak görülebilir.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman'dır, WTI petrolü NYMEX'te, Brent petrolü ICE'de ve Umman petrolü DME'de işlem görmektedir.  WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi'nden Brent petrolünün ve Orta Doğu'dan Umman petrolünün tanımıdır.
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtma yağı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI