Brent petrol fiyatı ne kadardı? (21 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? 21 Eylül 2022 Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

29 Ağustos’ta 103 dolar seviyesini zorlamasının ardından Eylül ayının ilk haftasında 88 dolar seviyesine düşen Brent petrol fiyatı dalgalanmaya devam ediyor.

Dün 92 dolar kadar yüksek Brent Petrol Fiyatıuluslararası piyasada 90.70 dolardan işlem gördü.

bu hafta kararını kim açıklayacak ABD Federal Rezervi (Fed), İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası toplantılarının sonuçlarına ilişkin beklentiler petrol fiyatlarındaki yükselişi sınırlandırıyor.

Diğer taraftan, ABD Enerji BakanlığıŞirketten yapılan açıklamada, ham petrol tedariki için yeni bir satış bildiriminin yayınlandığı belirtildi.

Açıklamada, Stratejik Petrol Rezervi’nden 10 milyon varile kadar petrolün Kasım ayından itibaren teslimat için satılacağı bildirildi.

Teknik olarak, Brent petrolü için 92.29-92.40$ aralığı direnç olarak görülebilir ve 91.83$-91.71$ aralığı destek olarak görülebilir.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (21 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları) - 1
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.
Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (21 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları) - 2
10 YILLIK BRENT YAĞ GRAFİĞİ

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtma yağı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI