Brent petrol fiyatı ne kadardı? (21 Ekim 2022 petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 92.29 dolardan işlem görüyor.

Dün 93.04 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 92.38 dolardan kapattı.

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0.10 düşüşle 92.29 dolardan kapandı.

West Texas Intermediate (WTI) Ham Petrol, varil başına 84.44 dolardan satış yapıyordu.

Petrol fiyatları, piyasalardaki arz ve talep sorunları nedeniyle dalgalı bir seyir izliyor. Küresel durgunluk korkuları petrol talebi görünümü üzerinde baskı oluşturuyor ve fiyatları aşağı çekiyor.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker dün para politikasında yapılacak herhangi bir değişikliğin enflasyonda kalıcı bir düşüş olacağını ve bu nedenle Fed politikasının bir süre daha şahin kalacağını söyledi.

FED TABAN NOKTASININ 75 ORANINDA ARTIŞI DİKKATE ALINDI

Harker’ın açıklamalarının ardından, 1-2 Kasım’daki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımının güvenli olduğu düşünülen Fed’in Aralık ayında da aynı oranda faiz artırması bekleniyordu.

Öte yandan, piyasalarda arz kıtlığına ilişkin artan endişeler fiyatların yükselmesine neden oluyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC dışı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun Kasım ayından itibaren günlük petrol üretimini 2 milyon varil azaltma kararı ve Avrupa Birliği’nin önümüzdeki günlerde petrol yaptırımları ( AB) üye ülkeleri Rusya’ya karşı arz endişelerini destekliyor.

6. yaptırım paketinin bir parçası olarak AB, 5 Aralık’ta Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol sevkiyatını ve 5 Şubat’tan itibaren rafine ürün sevkiyatını tamamen durdurmayı planlıyor.

Teknik olarak Brent petrolü için 92.94-93.76 dolar aralığının direnç olarak görülebileceğini ve 92.12-91.30 dolar aralığının destek olarak görülebileceğini belirtiyor.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (21 Ekim 2022 petrol fiyatları) - 1
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtma yağı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI