Brent petrol fiyatı ne kadardı? (20 Ekim 2022 petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Brent petrolü uluslararası piyasalarda varil başına 92.91 dolardan işlem görüyor.

Dün 92.85 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 92.41 dolardan kapattı. Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,54 artarak 92,91 dolardan kapandı.

West Texas Intermediate (WTI) Ham Petrol, varil başına 85.41 dolardan satış yapıyordu.

Durgunluk beklentilerinin talebi azaltabileceğine dair korkulara rağmen, artan arz kıtlığına ilişkin endişeler fiyat artışlarını etkiledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC üyesi olmayan üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun 5 Ekim’de günlük petrol üretimini kısma kararı, Avrupa Birliği’nin (AB) yaklaşmakta olan petrol yaptırımlarına karşı bir engel teşkil ediyor. Üye ülkeler, Rusya’nın teslimat endişelerini desteklemesiyle.

6. yaptırım paketinin bir parçası olarak AB, 5 Aralık’ta Rusya’dan deniz yoluyla ham petrol sevkiyatını ve 5 Şubat’tan itibaren rafine ürün sevkiyatını tamamen durdurmayı planlıyor.

Uzmanlar, OPEC+ grubunun İran, Venezuela ve Nijerya gibi ülkelerdeki kesintiler nedeniyle Kasım ayından bu yana üretimi 2 milyon varil azaltma hedefini karşılayamayacağını ve grubun 1 milyon varil civarında bir kesinti ile sınırlandırılacağını tahmin ediyor. üretimde, fiyat artışını yavaşlatıyor.

ABD’DE TİCARİ HAM PETROL STOKLARINDA DÜŞÜŞ

ABD’nin stratejik petrol rezervinden 15 milyon varil petrol teklif edeceği haberleri de fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, söz konusu satışın Mart ayında 180 milyon varilden fazla petrolün piyasaya sürülmesi için duyurulan kararı tamamlayacağı ve ABD Başkanı Joe Biden’ın, stratejik petrol rezervlerinden herhangi biri varsa, Enerji Bakanlığı’nı ek satışlar için hazır olmaya çağıracağı belirtildi. Bu kış.

Öte yandan, ABD ticari ham petrol stoklarındaki düşüş, yüksek talep izlenimi yaratmakta ve fiyatları desteklemektedir. ABD Enerji Enformasyon İdaresi, ülkenin ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 1 milyon 700 bin varil azalarak 437 milyon 400 bin varile düştüğünü söyledi. Piyasa beklentisi, stokların 1 milyon 551 bin varil artmasıydı.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları ise 3 milyon 600 bin varil azalarak 405 milyon 100 bin varile geriledi. Bu dönemde, ABD benzin stokları 100.000 varil azalarak 209.400.000 varile geriledi.

Teknik olarak, Brent petrolünün 93,64$-94,07$ aralığı direnç ve 92,37$-91,53$ aralığı destek olarak görülebilir.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (20 Ekim 2022 petrol fiyatları) - 1
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve kalorifer yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI