Brent petrol fiyatı ne kadardı? (2 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? 2 Eylül 2022 Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Petrol fiyatları düşüyor.

Bir sonraki Brent ham petrol vadeli işlemlerinin varil fiyatı 91 dolara düştü. Brent petrol 94$ seviyesinde işlem görüyor.

Agresif oran artışlarının ekonomileri yavaşlatacağı ve yakıt talebini azaltacağı endişeleri ve Çin’in Covid-19 önlemlerini sıkılaştırması fiyat düşüşünü etkiledi.

Çin’de artan Kovid-19 vaka sayısı nedeniyle ağır sanayi ve chip endüstrisinin yoğun olarak bulunduğu Chengdu eyaleti karantinaya alındı. Ülkenin teknoloji merkezi Shenzhen’de Covid-19 önlemleri sıkılaştırıldı.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de ticari ham petrol ve benzin stoklarında beklenenden güçlü gerileme, ülkede talebin yüksek olduğu izlenimini verdi ve fiyatlardaki aşağı yönlü hareketi sınırladı.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), ülkenin ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 3 milyon 300.000 varil azalarak 418,3 milyon varile düştüğünü söyledi. Piyasa beklentisi, stokların 1 milyon 500 bin varil düşeceği yönündeydi.

Bu dönemde ABD benzin stokları 1 milyon, 200.000 varil azalarak 214,5 milyon varile geriledi.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (2 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları) - 1
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.
Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (2 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları) - 2
10 YILLIK BRENT YAĞ GRAFİĞİ

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve kalorifer yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI