Brent petrol fiyatı ne kadardı? (19 Temmuz 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Haftanın ilk işlem gününde 100$’ın üzerinde ralli yapan ABD Ham Petrol, bu seviyenin üzerinde seyrine devam ediyor. Arz yönlü endişelerin bir kez daha petrol piyasasına hakim olduğu görülüyor.

Haftanın ilk işlem gününde %5 artışla Mayıs ayından bu yana en hızlı günlük kazancını kaydeden ABD Ham Petrol 100$’ın üzerinde kaldı.

Brent Petrol Öte yandan uluslararası piyasalarda 106,52 dolardan işlem görüyor.

Dün 106.48 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 106.27 dolardan kapattı. Sabah 9:46 itibariyle, Brent petrolün varil fiyatı yüzde 0,24 artarak 106,52 dolardan kapandı. Aynı zamanda, West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü varil başına 99.75 dolardan alıcı buldu.

Arz sorunlarına ilişkin somut bir gelişmenin olmadığı piyasalarda petrol fiyatlarındaki yükseliş eğilimi devam ediyor.

Öte yandan Çin’de Covid-19 vakalarındaki artışın yanı sıra yeni kısıtlamalar ve artan resesyon korkuları fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Teknik olarak Brent petrolündeki 106.53-107.47 dolar aralığının direnç olarak ve 105.59-104.65 dolar aralığının destek olarak izlenebileceğini belirtiyor.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman'dır, WTI petrolü NYMEX'te, Brent petrolü ICE'de ve Umman petrolü DME'de işlem görmektedir.  WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi'nden Brent petrolünün ve Orta Doğu'dan Umman petrolünün tanımıdır.
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.
10 YILLIK BRENT YAĞ GRAFİĞİ
10 YILLIK BRENT YAĞ GRAFİĞİ

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtma yağı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI