Brent petrol fiyatı ne kadardı? (18 Ağustos 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? 18 Ağustos 2022 Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Dün 93,65 dolardan hafif yükselişle kapanan Brent petrolü, 18 Ağustos 2022 sabahına yatay bir fiyatla başladı.

Şu anda uluslararası pazarda Brent Petrol Satış Fiyatı 93.66 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan yatırımcılar, İran ile nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması için yürütülen müzakerelerdeki gelişmeleri takip ediyor.

Avrupa Birliği’nin İran’ın petrol ihracatına yönelik yaptırımları kaldırma önerisi kabul edilirse, piyasaya daha fazla petrolün vurabileceği tahmin ediliyor.

Teknik olarak, Brent petrolünde 93.02-92.34 dolar aralığının direnç olarak ve 93.93-94.38 dolar aralığının destek olarak izlenebileceğini belirtiyor.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman'dır, WTI petrolü NYMEX'te, Brent petrolü ICE'de ve Umman petrolü DME'de işlem görmektedir.  WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi'nden Brent petrolünün ve Orta Doğu'dan Umman petrolünün tanımıdır.
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.
10 YILLIK BRENT YAĞ GRAFİĞİ
10 YILLIK BRENT YAĞ GRAFİĞİ

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve ısıtma yağı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI