Brent petrol fiyatı ne kadardı? (14 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Uluslararası piyasalarda Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 92 ABD dolarından işlem görmektedir.

Küresel petrol talebine ilişkin endişeler fiyat düşüşünü etkiledi.

ABD’de beklentilerin üzerinde enflasyon ve ABD Merkez Bankası’nın agresif faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentileri petrol piyasalarında talebin düşmesine ilişkin endişeleri artırdı.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi olan ABD’de ham petrol stoklarının yükseleceğine ilişkin tahmin, zayıf talep algıları ile fiyat düşüşünü destekledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 6 milyon 35 bin varil artmasının beklendiğini söyledi. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 200.000 varil düşeceği yönündeydi.

ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin resmi petrol envanteri verileri bugün açıklanacak.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de Covid-19 salgınının getirdiği kısıtlamalar talep görünümü üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Aşağı yönde ise Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün aylık petrol piyasası raporunun küresel petrol talebindeki artış tahminini tekrarlaması fiyat düşüşünü sınırladı.

Buna göre, küresel petrol talebinin geçen yıla göre günde 3 milyon 100.000 varil artarak bu yıl yaklaşık 100 milyon varile ulaşması bekleniyor.

Çin’de salgının kontrol altına alındığı gelecek yıl, küresel ekonomik büyüme beklentilerinin petrol tüketimini artırması bekleniyor. Buna göre dünya petrol talebinin günde 2 milyon 700 bin varil artarak yaklaşık 102 milyon 730 bin varile ulaşacağı tahmin ediliyor.

Teknik olarak, Brent petrol için 92.92-93.38 dolar aralığı direnç ve 92.46-92 dolar aralığı destek olarak görülebilir.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. London Brent veya Brent Blend olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan, %0,37 kükürt içerir ve Brent Petroleum’u işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına yerleştirir.

Ham petrol işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü, yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve dizel yakıt üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiğinden deniz yoluyla uzak bölgelere doğrudan nakliyeyi kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadardı?  (14 Eylül 2022 itibariyle petrol fiyatları) - 1
Referans olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.

BİR VARİL KAÇ LİTRE BRENT YAĞDIR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol, 19.6 galon benzin, 10 galon dizel yakıt ve kalorifer yakıtı, 4 galon jet yakıtı, 1.7 galon ağır fuel oil, 1.7 galon LPG ve 7.6 galon diğer türevleri üretebilir.

Tüm ham yağlar eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRARLANACAK MI? / VİDEO MESAJI