Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (16 Kasım 2022 petrol fiyatları)


Brent petrolü dolar cinsinden ne kadar? Brent petrolün son fiyatı ne oldu? Uluslararası piyasada petrol fiyatlarının mevcut durumu.

Brent Petrol kaç dolar

Önceki gün 96,94 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı 93,14 dolardan kapandı.

16 Kasım 2022 sabahı Brent petrol fiyatı 93,55 dolardan işlem görüyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Pazartesi günü yayınladığı aylık petrol raporunda küresel petrol talebindeki büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti.

Buna göre, dünya petrol talebinin bir önceki yıla göre günlük 2 milyon 550 bin varil artarak 99 milyon 570 bin varile ulaşması bekleniyor. Talebin önümüzdeki yıl günde 2 milyon 240 bin varil artarak yaklaşık 101 milyon 820 bin varile ulaşması bekleniyor.

BRENT BENZİN NEDİR?

Dünya petrol piyasasını yönlendiren petroldür. Londra Brent veya Brent Karışımı olarak da bilinir. İhraç şirketi Shell tarafından “Brent Goose” olarak adlandırılan %0,37 kükürt içermesi, Brent Petroleum’ü işlenmesi daha kolay olan “tatlı yağlar” sınıfına sokmaktadır.

Ham petrolü işleyen rafinerilerin düşük kükürtlü yani tatlı yağdan benzin veya dizel yakıt üretmesi daha kolaydır. Bu bölgenin yağı tatlı ve hafiftir. Bu nedenle rafine edilmesi kolaydır ve bu nedenle benzin ve motorin üretimi için uygundur. Ayrıca denizden sevk edildiği için uzak bölgelere deniz yoluyla direkt sevkiyatı kolaylaştırır.

Petrolün nereden geldiği ve hangi bölgeden çıkarıldığı fiyatı açısından önemlidir. Daha ucuz ve daha hızlı üretim daha fazla talep görüyor. Denizden çıkarılan petrol ile karadan çıkarılan petrol arasında da fiyat farkı vardır.

Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?  (16 Kasım 2022 petrol fiyatları) - 1
Kriter olarak kabul edilen ham petrol kaliteleri WTI (Western Texas Intermediate), Brent ve Umman’dır, WTI petrolü NYMEX’te, Brent petrolü ICE’de ve Umman petrolü DME’de işlem görmektedir. WTI, Orta Amerika petrolünün, Kuzey Denizi’nden Brent petrolünün ve Orta Doğu’dan Umman petrolünün tanımıdır.
Brent petrol fiyatı ne kadar oldu?  (16 Kasım 2022 petrol fiyatları) - 2.
BRENT PETROL’ÜN 10 YILLIK GRAFİĞİ

BRENT PETROL BİR VARİL KAÇ LİTREDİR?

SPK internet sitesinde yer alan verilere göre; Bir varil petrol, 42 galon ham petrole (159 litre) eşdeğerdir.

Bir varil ham petrol 19,6 galon benzin, 10 galon mazot ve ısıtma yağı, 4 galon jet yakıtı, 1,7 galon ağır fuel oil, 1,7 galon LPG ve 7,6 galon diğer türevler üretebilir.

Tüm ham petroller eşit yaratılmamıştır.

KÜRESEL PETROL KRİZİ TEKRAR Mİ OLACAK? / VİDEO MESAJI