Brad Pitt’in mücadele ettiği yüz körlüğü nedir?


Oscar ödüllü Brad Pitt’in prosopagnazi adı verilen yüz körlüğü ile mücadele ettiğini açıklamasının ardından hastalık ve tedavileri merak konusu oldu. İnsanların kendi yüzleriyle bile tanımakta zorlandıkları hastalığın kalıcı bir tedavisi yoktur.

Kelime Yunancada yüz anlamına gelmektedir. İnsanların kendi yüzleri de dahil olmak üzere etraflarındakilerin yüzlerini ayırt etmekte zorlandıkları yüz algısı ile ilgili bilişsel bir bozukluk olarak bilinir. Prosopagnosia, beynin yüz tanımadan sorumlu bölgesinin az gelişmiş veya daha sonra hasar gördüğü nörolojik bir hastalıktır.

Hasarın minimum düzeyde olduğu koşullarda kişi, yakın akraba olmadığı kişilerin yüzlerini tanıyamama yaşayabilir. Çok daha nadir etiyolojiler (nedenler) bu bölgede tümör basısı, karbon monoksit zehirlenmesinden kaynaklanan hasar, cerrahi komplikasyonlar, ensefalit (beyin iltihabı) ve Alzheimer hastalığını içerebilir.

Orta derecede hasar durumunda, kişi yakınlarını (örneğin aile üyeleri) tanımakta zorluk çekebilir. İleri evrelerde kişi aynada kendi yüzünü tanıyamamakta, hatta yüzleri nesnelerden ayırt etmekte güçlük çekebilir. Edinilmiş prosopagnozi, erken çocukluk dönemindeki hasar sonucu ortaya çıktığında, çocuk yüzleri tanıma yeteneğini tam olarak geliştirmeden, yüzleri tanıyamadığını fark etmeden büyüyebilir.

Sekel ve malformasyonlar sonucu edinilmiş prosopagnozi nadirdir. Vakaların büyük çoğunluğu konjenital (doğuştan, gelişimsel) prosopagnoziyi gösterir.

Brad Pitt'in mücadele ettiği yüz körlüğü nedir?

Yüz körlüğünü tedavi etmek için birkaç girişimde bulunulmasına rağmen, bir grup prosopagnostikte denenen hiçbir tedavi, gerçek hayatta kalıcı gelişmeler göstermedi. Yüz körlüğü olan kişiler parça parça veya özellik tanıma stratejilerini kullanmayı öğrendiklerinde, giyim, yürüyüş, saç rengi, cilt tonu, vücut şekli ve ses gibi ikincil ipuçları aracılığıyla insanları birbirinden ayırmaya çalışırlar.