Borsadan kapanış rekoru


Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günü yüzde 1,39 artışla 2.684,46 puanla tarihin en yüksek seviyesinden kapattı.

BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 36,87 puan yükselirken, toplam işlem hacmi 37,5 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 2,64, holding endeksi yüzde 1,73 arttı. Sanayi endeksleri arasında ulaştırma yüzde 4,33 ile en güçlü düşüşe sahipken, madencilik yüzde 0,40 ile en keskin düşüşe sahip oldu.

Gün boyunca yükseliş trendinde olan BİST 100 endeksi 2.684,46 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesinden kapandı.

Analistler, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosis’in Çin ile bir egemenlik anlaşmazlığı içinde olan Tayvan’a yaptığı ziyaretin jeopolitik riskleri artırdığını, ancak hisse senedi piyasalarının olumlu kaldığını bildirdi.

Söz konusu ziyaretin ABD-Çin ilişkilerinde gerginliğe neden olduğuna dikkat çeken analistler, konuyla ilgili gelişmelerin gündemin ön saflarında yer almaya devam edeceğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) yarın vereceği faiz kararının piyasaların odak noktası olacağını söyleyen analistler, veri gündeminde iç piyasanın hareketsiz kalacağını, ABD fabrika siparişleri ve dış ticaret dengesinin ön plana çıkacağını söyledi.

Analistler, BİST 100 endeksindeki 2.700 seviyesinin teknik olarak direnç konumunda, 2.540 puanın ise destek konumunda olduğunu kaydetti.