Borsada sert satış sonrası yeni düzenleme


Takasbank, borsada sert satışlardan kaynaklanan teminat sorunlarının ardından VİOP’taki risk parametrelerini güncelledi.

Geçen hafta banka stoklarında yaşanan sert kayıpların ardından ortaya çıkan teminat ihraçları piyasada gerginliğe neden olurken, dün gece ilgili kurumların konuyla ilgili bir araya gelmesiyle bugün Takasbank’ın risk parametreleri değişti.

Dün geceki kurumlar toplantısı sonucunda kesin bir karar açıklanmadı, ancak bu sabah Takasbank’ın hamlesinden önce Borsa İstanbul, BIST 50 endeksi payları için 14-19 Eylül tarihleri ​​arasında geçerli olan yukarı yönlü kuralın bugün de devam edeceğini duyurdu. oturum.

Takasbank, Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Akbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş GYO, İş Bankası, Şekerbank, TSKB, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin dayanak varlıkları için işlem teminatı hesaplamalarında kullanılan risk parametrelerinin piyasa koşulları dikkate alınarak belirlendiğini açıkladı.

Takasbank’tan yapılan açıklamada, yeni risk parametrelerinin yarından itibaren gün içi risk hesaplama anından itibaren geçerli olacağı belirtildi.

GARANTİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ 1,5 MİLYAR TL’YE GETİREN SÜREÇ

Temmuz ayı ortasında Borsa İstanbul’da bankacılık sektörünün öncülüğünde başlayan ralli, özellikle bankalar arasında yüzde 150’ye varan büyüme kaydetti. Vadeli işlem piyasasında yüksek kaldıraçlı pozisyonlarda bir süredir yükselişte olan banka hisseleri, geçen hafta teminat yerine getirme yükümlülüklerinde son hafızanın en yoğun satışını yaşadı.

Banka hisseleri geçen hafta dünkü kapanışa göre yüzde 35 civarında düştü.

Bazı analistler, aracı kurumların teminat yükümlülüklerinin günlük 1,5 milyar lirayı aştığını belirtiyor. Analistler, marj limitlerindeki bu değişikliğin piyasadaki darboğazlara bir çözüm olabileceğine inanıyor.
Söz konusu.

TOPLANTI DÜN SONLANDIRILDI

Banka hisselerinde son yılların en büyük satışının ardından Sermaye Piyasası Aracı Kurumlar Birliği’nde dün bir toplantı düzenlendi.

Sermaye Piyasası Kurulu ve Borsa İstanbul liderleri ile Sermaye Piyasası Aracı Kurumlar Birliği temsilcileri bir araya geldi.