Borsada dolandırıcılık operasyonunda 5 tutuklama


Borsada usulsüzlük yaptıkları iddiasıyla tutuklanan 8 zanlıdan 5’i tutuklandı. Şüphelilerin özellikle Borsa İstanbul’daki bankacılık endeksindeki suni artıştan elde ettikleri kârın 2,5 milyar lira, elde edilen toplam karın ise yaklaşık 5 milyar lira olduğu belirlendi.

Borsada ticarete dayalı piyasa dolandırıcılığı iddiasıyla İstanbul’un 4 ilinde başlatılan soruşturmalarda tutuklanan 8 zanlıdan 5’i tutuklanarak Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107. maddesi uyarınca “işlem amaçlı piyasa dolandırıcılığı” suçlamasıyla tutuklandı.

İstanbul Mali Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda yürüttüğü operasyonda yakalanan 8 zanlının yargılamaları tamamlandı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılar adliyeye sevk edildi.

Savcılığa sevk edilen 8 kişiden Mehmet Akdere’nin de aralarında bulunduğu 5 kişi, Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107. maddesi uyarınca “işlem temelli piyasa dolandırıcılığı” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Diğer 3 şüpheliden 2’sinin yurt dışına çıkışları yasaklanırken, her hafta ikamet ettikleri yere en yakın karakolda imza ve bir şüphelinin “evden çıkmaması” için adli kontrol tedbiri uygulandı.

GRUP HESAPLARININ İŞLEM HACMİ YAKLAŞIK 30 MİLYAR TL

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmanın detayları, Borsa’da yaşanan son yükselişin ardından ani satış baskısı ile oluşan manipülatif olaya neden olan kişi ve kurumlar hakkında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından hazırlanan raporun ardından kesinleşti. İstanbul.

Soruşturmada, şüphelilerin Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi’ni oluşturan bankacılık sektöründeki hisse senetleri ve bu hisse senetlerinin vadeli işlem piyasalarında özellikle yoğun alım satım yaptıkları belirlendi.

FİYAT YÜKSELEN HAREKETLER TESPİT EDİLDİ

Üç aylık dönemde, BIST Banka Endeks hisse senetlerinde grup hesaplarının gerçekleştirdiği işlem hacminin ve bu hisse senetlerine dayanak oluşturan vadeli işlem sözleşmelerinin yaklaşık 30 milyar TL olduğu, hisse senedi piyasasının B. ve karşılıklı işlemler.

İŞLEMLERE ÖNEMLİ OLARAK YÜKSEK TALEP VERİYORLAR

İşlemleri bankacılık sektörü hisselerine yüksek talep izlenimi veren zanlıların, yoğun ve sürekli ticaret yoluyla piyasa hakimiyeti kurarak hisse senedi fiyatlarını aktif olarak etkilediğine inanıldı.

Banka hisselerinde artış beklentisi ve algısı yaratan şüphelilerin, aynı hisse senetlerinin paralel olarak alımlar yapıldığında spot piyasa değerlerine yapay olarak isim vererek yatırımcılara spot piyasa fiyatlarının yükseleceği beklentisi verdiği tespit edildi. Borsa.

5 MİLYAR LİRA KÂR, 1 MİLYAR LİRA ZARAR

Bu şekilde her iki piyasada da birbirlerini etkileyerek fiyat artışına neden olan şüphelilerin eylemlerini organize bir şekilde gerçekleştirdikleri tespit edilerek, ilgili hisse senetlerinin ve Hisse senetlerine ilişkin vadeli işlem sözleşmelerinin çoğunluğunun sahip olunduğu varsayılmıştır. şüpheliler tarafından.

Soruşturma kapsamında, sanığın Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107 (1) maddesi anlamında “işlem bağlantılı piyasa dolandırıcılığı” suçunu işlediğini değerlendirmiştir.

SPK uzmanlarının yaptığı çalışmalarda, şüphelilerin elde ettikleri kârın 2,5 milyar lira, toplam karının ise yaklaşık 5 milyar lira olduğu tespit edilirken, piyasadaki sert düşüşler nedeniyle yaklaşık 1 milyar lira zarar olduğu tahmin ediliyor.

Mali suç ekipleri görevlendirildi

Borsa işlemlerinde örgütlü ve örgütlü usulsüzlükler ve Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet iddialarıyla başlatılan soruşturma kapsamında haksız kazanç elde ettiği belirtilen 10 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

İstanbul Mali Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği operasyonda İstanbul, Ankara, Muğla ve Balıkesir’de tespit edilen 17 adreste 8 zanlı tutuklandı. Firari 2 zanlının yurt dışında olduğu belirlendi.