Borsa günü yükselişle kapattı.


Borsa İstanbul BİST 100 endeksi günü yüzde 0,59 artışla 3.446,96 puandan kapattı.

BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 20,08 puan yükselirken, toplam işlem hacmi 72,9 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 9,39 düşerken, holding endeksi yüzde 1,85 arttı. Sektör endeksleri arasında yüzde 6,41 ile en çok madencilik ve bankacılık sektörü kazandı.

Analistler, merkez bankalarının enflasyon endişelerine paralel olarak tarihi seviyelerde faiz artırmaya devam edeceği beklentilerinin arttığını ve piyasalardaki oynaklığın önümüzdeki hafta yapılacak Fed (Fed) toplantısında devam edebileceğini söyledi.

Fed’in, Federal Fonlama Faiz Politikası’nı uygulamaya koyduğu 1990’lardan bu yana ilk kez faiz oranlarını 100 baz puan artırma olasılığı fiyatlandırmaya dahil edilirken, en az 75 baz puanlık bir faiz artırımı kesinlik arz ediyor.

Yurt içinde, bir süredir küresel piyasaları geride bırakan BİST 100 endeksindeki düzeltmenin devamını izleyen analistler, yatırımcıları dikkatli davranmaları konusunda uyardı.

Analistler, konut satışları, ülke bütçe dengesi, ABD perakende satışları ve sanayi üretimi, Japonya’nın dış ticaret dengesinin yarının veri gündeminde ön plana çıkacağını belirterek, direnç konumunda olduğunu bildirdi.