Borsa günü yükselişle kapattı.


Borsa İstanbul BİST 100 endeksi günü yüzde 0,93 artışla 2.525,20 puandan kapattı.

BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 23,24 puan yükselirken, toplam işlem hacmi 29,6 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,55 ve holding endeksi yüzde 0,90 arttı. Sektör endeksleri arasında yüzde 3,02 ile en fazla finansal kiralama ve faktoring büyürken, inşaat yüzde 0,93 ile en fazla kayıp yaşadı.

Analistler, Maliye ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında bugün toplanacak olan Fiyat İstikrar Komitesi’nin açıklamalarının takip edileceğini belirtti.

ABD’de açıklanan bilançolarda kurumsal karlılığın, parasal sıkılaştırma ve enflasyonun kurumsal karlılık üzerinde korkulan kadar etkili olmadığını gösterdiğine dikkat çeken analistler, söz konusu durumun ABD hisse senedi piyasalarında risk iştahını etkilediğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararının yarınki Para Politikası Kurulu toplantısında açıklanacağını ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) kararlarının yarın açıklanacağını belirten analistler, piyasaların merkezi teknik olarak konuşursak, BİST 100 endeksinde 2.550 puanın direnç olduğunu, 2.490 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

AA Finans’ın TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin beklenti anketine katılan tüm ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihalesi (politika) faizinin yüzde 14’te sabit tutulacağını tahmin ediyor.

Ekonomistlerin yıl sonunda temel faiz oranı beklentilerinin medyanı yüzde 14 oldu.