Borsa günü yükselişle kapattı.


Borsa İstanbul BİST 100 endeksi günü %1,01 artışla 3.553,43 puandan kapattı.

Borsa günü yükselişle kapattı.

BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 35,68 puan yükselirken, toplam işlem hacmi 59,8 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,34 ve holding endeksi yüzde 1,30 arttı. Sektör endeksleri arasında ulaşım yüzde 3,18 ile en yüksek performansı gösteren ve en büyük kaybeden yüzde 1,94 ile iletişim oldu.

ABD’de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Eylül’de aylık yüzde 0,4 ve yıllık yüzde 8,2 artarak beklentileri aştı.

Beklenenden daha iyi gelen enflasyon verilerinin ardından, Fed’in Kasım toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan artırma olasılığı para piyasası fiyatlamasında yüzde 94’e yükseldi.

Analistler, ABD TÜFE verilerinin enflasyonist baskıların sürdüğünü göstermesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif faiz artırımlarının devam edeceği beklentilerini güçlendirmesi nedeniyle hisse senedi piyasalarının dalgalı bir seyir izlediğini söyledi.

Ülkede yarının konut satışlarının olacağını açıklayan analistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa katılımcıları anketi, euro bölgesindeki dış ticaret dengesi, Çin enflasyonu, perakende satışlar ve Michigan Üniversitesi’nin tüketici güven endeksi, teknik olarak BİST 100 endeksindeki 3.450 puanın destek konumunda, 3.620 seviyesinin ise direnç konumunda olduğu bildirildi.