Borsa günü rekorla kapattıBorsa günü rekorla kapattı

Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günü yüzde 0,98 artışla 3.391,38 puanla tarihin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirerek 3.448,93 puanla en yükseğine ulaştı.

BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 33,01 puan yükselirken, toplam işlem hacmi rekor 122,9 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 7,35 artarken, holding endeksi yüzde 0,80 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en kârlısı bankacılık olurken, spor yüzde 3,39 ile en fazla gerileyen oldu.

Analistler, küresel hisse senedi piyasalarında durgunluk olduğunu ve merkez bankalarının faiz oranlarını artırmaya devam edeceğinden endişe duyduklarını, ancak Çin’in ekonomiyi desteklemek için adımlar atacağını açıklamasının ardından risk iştahının arttığını söyledi.

Analistler, Avrupa’daki enerji krizi ve veri gündemine ilişkin gelişmelerin varlık fiyatlarını etkileyebileceğine dikkat çekerek, yurt içi piyasaların banka hisseleri başta olmak üzere küresel hisse senedi piyasalarından olumlu yönde farklılaşmaya devam ettiğine dikkat çekti.

Analistler, Fed’in (Fed) yarın açıklanacak Bej Kitap raporunun piyasaların odak noktası olacağını, ülkenin nakit dengelerinin veri gündeminde, ABD ve Çin’in dış ticaret dengesinin ise Euro’daki Büyüme üzerinde olduğunu söyledi. Almanya’da bölge ve sanayi üretimi veri gündeminde, temas halinde olacak.

Analistler, BIST 100 endeksinin teknik olarak direnç olarak 3.450 ve destek olarak 3.330 seviyesinde olduğunu bildirdi.