Borsa günü düşüşle kapattı.


Borsa İstanbul BİST 100 endeksi günü yüzde 0,41 düşüşle 3,281,61 puandan kapattı.

BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 13,66 puan düşerken, toplam işlem hacmi 53,1 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi %3.50, holding endeksi %0.62 kaybetti. Sektör endeksleri arasında perakende yüzde 2,64 artışla en fazla kazanan olurken, bankacılık en çok kaybeden oldu.

Analistler, gelişmiş ülke merkez bankalarının artan enflasyonist baskılar karşısında faiz oranlarını daha da artıracağı beklentilerinin küresel hisse senedi piyasalarında risk iştahının düşük kalması anlamına gelmesiyle durgunluk korkularının derinleştiğini belirtti.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) tarafından önümüzdeki hafta Türkiye’nin beklenen notu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplantı tutanakları, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) Başkanı Haruhiko Analysts, Kuroda’nın açıklamalarının piyasaların odak noktası olacağını belirterek, veri gündeminde reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanım oranı, ekonomik güven endeksi, dış ticaret dengesi, büyüme rakamlarının yer aldığını açıkladı. Yurtdışında ABD ve İngiltere, Euro Bölgesi ve Almanya başta olmak üzere Japonya’da enflasyon ve sanayi üretimi yoğun veri gündemini takip ettiğini söyledi.

Analistler, BİST 100 endeksinde teknik olarak 3.200 puanın destek konumunda, 3.370 seviyesinin ise direnç konumunda olduğunu kaydetti.