Borsa günü düşüşle kapattı.


Borsa İstanbul’da BİST 100 endeksi günü yüzde 1,96 düşüşle 3.060,30 puandan kapattı.

BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 61,22 puan düşerken, toplam işlem hacmi 70,5 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 3,71, holding endeksi yüzde 2,85 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en yüksek ciroya sahip sektör yüzde 2,60 ile ulaştırma sektörü olurken, bankacılık sektörü arka sıralarda yer aldı.

BİST 100 endeksi 3,148,82 puanla rekor seviyeye ulaştıktan sonra tüm kazanımlarından vazgeçerek 3.050 puanın üzerinde sabitlendi.

Analistler, açıklanan küresel makroekonomik verilerin resesyon korkularını ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantısında faiz artırımının boyutuna ilişkin belirsizliği tetiklemesi nedeniyle küresel hisse senedi piyasalarının dalgalı bir seyir izlediğini söyledi.

Analistler, Fed’in Eylül ayı toplantısı için 50 ve 75 baz puanlık faiz artırım ihtimalinin para piyasası fiyatlamasında dengeleneceğine işaret ederek, beklentilerin Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’nda yapılacak açıklamalarla uyumlu olduğunu kaydederek, daha net hale gelebilir.

Yarın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türkiye toplantı tutanakları, reel sektör güven endeksi, kapasite kullanımı, sektörel güven endeksleri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yurt dışı toplantı tutanakları, analistler büyümenin merkezde toparlanacağını söylüyor. ABD ve Almanya piyasaları. BİST 100 endeksine göre 3.150 seviyesi direnç konumunda, 3.050 puan ise destek konumunda.