Borsa günü düşüşle kapattı.


Borsa İstanbul BİST 100 endeksi günü yüzde 0,45 düşüşle 2.537,12 puandan kapattı.

BİST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 11,37 puan düşerken, toplam işlem hacmi 31,4 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,82, hisse senedi endeksi yüzde 0,60 değer kaybetti. Sektör endeksleri içinde perakende yüzde 1,93 ile en fazla büyüyen ve iletişim yüzde 3,25 ile en çok kaybeden oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye için büyüme tahminini 2022’de yüzde 2,7’den yüzde 4’e, 2023 büyüme tahminini ise yüzde 3’ten yüzde 3,5’e yükseltti.

Analistler, dünya çapında artan resesyon riskinin fiyatlar üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini ve yatırımcıların yarınki Federal Rezerv (Fed) faiz kararı duyurusu öncesinde temkinli olduklarını söylediler.

Analistler, yerel gözlerin şirketin bugün açıklanacak ikinci çeyrek sonuçlarında olduğunu ve kurumsal ve hisse bazlı faaliyetlerde artış beklediğini kaydetti.

Analistler, Fed’in yarınki faiz kararının piyasaların odak noktası olacağını belirterek, Fed’in yarın yüzde 80 olasılıkla 75 baz puanlık bir artıştan memnun kalmasının beklendiğini kaydetti.

Analistler, yarın iç piyasada veri gündeminin sakin geçeceğini, toptan hisse senetleri, dayanıklı mal siparişleri ve ABD’de bekleyen konut satışlarının ön plana çıkacağını, yurt dışı desteğin ise ön plana çıkacağını açıkladı.